Bizim Çocuklar Dergisi – Keloğlan ve Padişahın Kızı / Siyami Yozgat

Sorgun Düşünce Kulübü olarak aylık dosya çalışmaları kapsamında şehrimizde eser üreten kıymetli kişilerin eserlerini inceliyoruz. Öncelikli olarak şunu ifade etmeliyim ki, bir düşünce kulübü olarak yapılan bu çalışma oldukça faydalı olmuştur.

İnşallah önümüzdeki dönemde de bir düşünce kulübüne yakışır şekilde bu tarz eserler üretilmeye devam edilecektir.

Bugüne kadar Sayın Abbas Sayar ve Sevgili Hocamız Durali Doğan’ın eserlerini inceledik. Bu ayki konumuz Sayın Siyami Yozgat ve eserleri. Ayrıca, göç ve kültür başlıkları altında çalışma yaptık. Şunu itiraf etmeliyim ki, bu çalışma vesilesiyle, okumuş-yazmış bir insan olarak, şehrimizdeki değerlerin ne kadar derin ve anlamlı eserler ürettiklerinden bihaber olduğumu fark ettim. Arkadaşlarla toplanıp o ay incelenecek kişinin eserlerini ortaya koyduğumuzda eserlerin sayısı ve kalitesi beni çok şaşırttı. Kendi adıma oldukça mahcup olduğumu ifade etmeliyim. Okur-yazar olarak bilinen kişilerin bile kendi memleketinden çıkan kıymetli insanların yaptığı çalışmalardan, ürettiği eserlerden bihaber olması gerçekten çok düşündürücü.

Bir toplumun gelişmişliğinin önemli göstergelerinden bir tanesi o toplumun üreten insanlarına, sanatçısına, zanaatkarına, yazarına, çizerine verdiği değerdir. Bu anlamda, ülke genelinde olduğu gibi şehrimiz özelinde de sınıfta kaldığımız aşikardır.

Bu anlamda, Sorgun Düşünce Kulübü olarak önemli bir iş yapıldığı düşüncesindeyim. Bu çalışmadan yola çıkarak ilgili kuruluşlar (yerel yönetimler, milli eğitim, okullar, sivil toplum kuruluşları, vs.) bölgede üretilen eserlerin tanıtımı ve ilgili kişilere ulaştırılması konusunda daha fazla çalışma yapması ve etkinlik düzenlemesi gerekmektedir. Ayrıca, bu kıymetli insanlar her anlamda desteklenmeli, teşvik edilmeli ve onurlandırılmalılar.

Siyami Yozgat hocamızın iki çalışmasını inceledim. Bir tanesi “Bizim Çocuklar” isimli aylık çocuk dergisi. Haziran ve Temmuz 2012 tarihli 2 sayısını inceledim. Bu dergi yurt dışında Almanya’da çıkmış. Wüttemberg Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlanmış. Siyami Yozgat hocamız bu derginin yazı işleri müdürü. Yabancı bir ülkede yabancı bir kültürün baskısı altında yetişmekte olan çocuklarımızın kendi öz milli ve manevi değerlerini unutmamaları anlamında oldukça faydalı bir çalışma. İçeriğinde dinimize, dilimize, edebiyatımıza, tarihimize, kültürümüze, yazarlarımıza, şiirimize, coğrafyamıza, masallarımıza kısaca milli ve manevi değerlerimize ilişkin çok kıymetli çalışmalar var.

Bu dergi sonrasında yayınlanmaya devam etti mi etmedi mi bilmiyorum. Ancak, eğer hala yayınlanıyor ise çok iyi ancak yayınlanmıyor ise oldukça üzücü. Yabancı bir kültürün ağır baskısı altında büyümekte olan çocuklarımızın kendi değerlerini, kültürünü unutmamaları anlamında oldukça kıymetli bir eser. Böylesine değerli bir eser için Siyami Yozgat hocamıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Bir diğer çalışma ise “Keloğlan ve Padişahın Kızı” isimli masal kitabı. Serdar Çetin tarafından resimlenmiş. 2009 yılında Ankara’da yayınlanmış ve 3000 adet basılmış. 137 sayfalık bir çalışma.

Bu tarz eserler kolay ortaya çıkmıyor. Bu eserleri üretmek emek ister, yürek ister. Bu eserleri üreten insanlar büyük fedakarlıklarda bulunuyorlar. Bizlere düşen bu kıymetli insanlara her anlamda destek olmak, onları yüreklendirmek, onurlandırmak ve üretilen eserlerin kıymetini bilmektir.

Ben kendi adıma Sayın Siyami Yozgat hocama çalışmaları, eserleri, ve emeği için sonsuz teşekkürlerimi iletir, saygılarımı sunarım.

 

HATİP SORGUN

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: yasin
İsim: YASİN ÜNLÜ Yaşadığı İl: Ankara Yaşadığı İlçe: Yenimahalle Meslek: İnşaat Teknikeri