Sorgun’a Bu Yıl da İki Kitapla Gittik

18 Temmuz 2015’te gerçekleştirdiğimiz 5. Sorgun Toplantısına bu yıl da eli boş gitmedik. Sorgun Düşünce Kulübü olarak iki adet kitap daha yayınladık.

Kitaplardan ilki “Sorgun Düşünce Kulübü 2014 Yıllığı” diğeri ise “Rengârenk Sorgun” isimli boyama kitabı.

Sorgun Düşünce Kulübü 2014 Yıllığı, 2014 yılı içerisinde Sorgun Düşünce Kulübü üyeleri tarafından aylık olarak yazılan ve web sitemizde yayınlanan yazıların bir araya getirilmiş halinden oluşmaktadır. Yıllığımızın konu başlıkları arasında; Düşünmek, Üretmek ve Tüketmek, Bilgi ve Bilgi Toplumu, Adalet ve Hukuk, Eleştiri ve Özeleştiri, Bahar, Eğitim, Tatil, İstanbul, Barı ve Şehir Kültürü başlıkları yer almaktadır. 2014 yılı içerisinde daha çok sosyo-kültürel konulara ağırlık verdik.

2014 Yıllık

sdkboyama

 

Çocuklara dönük ilk yayınımız olan Rengârenk Sorgun isimli boyama kitabımız ise Sorgun için bir ilktir . Boyama kitabı ile Sorgunlu çocuklarımıza Sorgun’un tarihi ve kültürel değerlerini eğlenceli bir hale getirerek tanıtmayı hedefledik. Kitabın tamamı Sorgun’a ait temalardan oluşmaktadır. Kitabın içeriğini; Eski Çarşı, Salih Paşa Camii, Garajlar Yeni Cami, Kınalı Hasan Anıtı, Toprak Mahsulleri Ofisi, Yeşilyurt İlkokulu, Hükümet Konağı, Hamam-Kaplıcalar, Eğriöz Deresi, Delibaş Deresi, Üç Tepeler, Kömür Ocağı, Tohum Saçan, Tırpan Biçen ve Harman Savuran Çifti, Tandırda Yufka Açan Kadınlar, Başaktan Firik Üten Çocuklar, Köy Odasında Arabaşı Yutanlar ve Testi Kebabı oluşturmaktadır.

Her iki kitabımızdan da 1.000’er adet (toplamda 2.000) bastırılmıştır.

2014 yılından itibaren yayın hayatına geçen Sorgun Düşünce Kulübün 2 adedi 2014 yılında 2 adedi de 2015 yılında olmak üzere yayınladığı toplam eser sayısı 4’e ulaşmıştır.

Bunun yanı sıra periyodik olarak her ay belirli bir konu üzerinde dosya çalışması yaparak web sitemizde yayınlamaya devam ediyoruz. Bir düşünce kulübünün en önemli ürünleri doğal olarak yazı ve yayınlardır. Bu yolla kendimizi ifade ediyor, topluma mesajlarımızı bu şekilde veriyoruz.

Sorgun’da 18 Temmuz 2015 tarihinde yapılan toplantımızda bu sene yayınladığımız iki kitabımız, geçen yıl yayınladığımız iki kitabımız ve Prof. Dr. Rauf Yücel’ in anılarının 1. ve 2. cildi olmak üzere 6 adet kitabın tanıtımını gerçekleştirdik ve katılımcılarımıza ulaştırdık.  2014 yıllığımızdan Sorgun Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü gibi resmi kurumlara ve bazı kitabevlerine bırakarak okuyucularımıza ulaştırılmasını hedefledik. Boyama kitabının  çocuklarımıza  ulaştırılması ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla sağlanacaktır. İlgilenenler her 2 kitabı da ücretsiz olarak belirtilen noktalardan temin edebilirler. İstanbul’da yaşayanlar ise doğrudan bizimle temasa geçerek kitaplarımızdan talep edebilirler.

Sorgun Düşünce Kulübü olarak kendimizi yazı ve yayınlarımızla ifade etmeye devam edeceğiz.

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: Fatih
İsim: FATİH ŞAHBAZ Yaşadığı İl: İstanbul Yaşadığı İlçe: Üsküdar Meslek: T.Halk Bankası A.Ş.