Eczacılıkta En İyi Performans Ödülü Hemşehrimiz Prof. Dr. Hamdi Temel’e

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi TEMEL’e Eczacılık Fakültesi en iyi akademik performans birincilik ödülü Dicle Üniversitesinde düzenlenen törenle verildi.

Dicle Üniversitesi 2012-2013 yılı 4’üncü Akademik Performans Değerlendirme ve Ödüllendirme (APDO) Töreni Dicle Üniversitesi (DÜ) kongre merkezinde gerçekleşti.

Ödül törenine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, YÖK Üyesi Prof. Dr. M. Emin Yılmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Rektör Yardımcıları, Ziya Gökalp Üniversitesi Gerçekleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Hikmet Hamzaoğulları, APDO Komisyon Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Ulutaş, dekanlar ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Ödül törenine ait program…

“Dicle Üniversitesi her geçen gün büyüyen bir üniversite”

İlk olarak konuşan APDO Komisyon Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, 2008 yılından beri Akademik Performans değerlendirmesi yaptıklarını ve bu çalışmanın akademisyenleri motive ettiğini söyleyerek, yapılan çalışmaların ödüllendirilmesinin de önemini ve teşvik edici olduğunu dile getirdi.

Dicle Üniversitesinin her geçen gün büyüyen bir üniversite olduğunu söyleyen Temel, yapılan değerlendirmenin inceliklerini salondakilerle paylaştı. Dicle Üniversitesinin toplam yayın sayısının 5130 olduğunu, atıfların sayısının 5000’lere ve makalelerin sayısının da 700’lere ulaştığını ifade eden Temel, bilimsel makaleler kapsamında en fazla yayın ve bildirim yapan akademisyenlerden bilgiler verdi.

“Ödül alan 21 akademisyeni bir ay süreyle İngiltere’ye göndereceğiz”

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ta yaptığı konuşmada tüm akademisyenleri yürekten kutladığını belirterek, Dicle Üniversitesinin giderek ciddi bir ivme yakaladığını, her yıl projelerle ve yayınlarla zirveye çıktığını söyledi. Saraç, motive etmek amacı ile yayınları ile ödül alan 21 akademisyeni bir ay süreyle İngiltere’ye göndereceklerini müjdesini vererek, bu seyahatin kendilerine de çalışmaları ve dillerini geliştirmeleri hususunda da önem arz ettiğini vurguladı.

“İyi bir üniversitede akademik performans için uyum şart”

YÖK Üyesi Prof. Dr. M. Emin Yılmaz ise akademik performansın önemine vurgu yaparak konuşmasına başladı. Yılmaz, üniversitelerin 3 jenerasyondan oluştuğunu ve yaptıkları çalışmalardan bilgiler vererek, iyi bir üniversitede akademik performansın sergilenebilmesi için yönetimin, alt yönetimle ve hatta öğrenci ile uyum sağalması gerektiğini söyledi.

Dicle Üniversitesinin akademik performansta üst düzeyde olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Yılmaz, günümüz itibariyle 103 Devlet, 87 Vakıf Üniversitesi olduğunu ve bu rakam ile Türkiye’nin Avrupa ülkelerinin üzerinde olduğunu söyledi. Yılmaz, tüm akademisyenleri başarılarından ötürü tebrik etti.

Son olarak konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu milletvekili olduğu dönemde Türkiye’de Ar-Ge’nin gelişmesi açısından yaptıkları çalışmalar konusunda bilgilendirme yaptı.

Arzu, bilim adamlarına ve akademisyenlere büyük iş düştüğünü, Bakanlık bünyesinde 48 tane araştırma enstitülerinin olduğunu ifade ederek, hem iş camiası ile ortak projeler yürüttüklerini hem de TUBİTAK projelerini desteklediklerini söyledi. Dicle Üniversitesi ile var olan işbirliklerinin devam edeceğini de vurgulayan Arzu, ödül alan ve başarı elde eden tüm akademisyenleri kutladı.

2012-2013 yılı Fakülte ikincilerine başarı belgelerini YÖK Üyesi Prof. Dr. M. Emin Yılmaz ve Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç takdim ederken, Fakülte üçüncülerine ise belgelerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Ulutaş verdi.

Meslekte 40 yılını dolduran 12 akademisyene belgelerini Ziya Gökalp Üniversitesi Gerçekleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Hikmet Hamzaoğulları ve Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç takdim etti.

Son olarak 2012-2013 yılında Profesörlük Ünvanı alan 23 akademisyene belgeleri Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Arıca ve Prof. Dr. Sabri Eyigün tarafından takdim edildi.

Sorgun Düşünce Kulubü olarak Sn. Prof. Dr. Hamdi Temel Hocamızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

Author: Fatih
İsim: FATİH ŞAHBAZ Yaşadığı İl: İstanbul Yaşadığı İlçe: Üsküdar Meslek: T.Halk Bankası A.Ş.