Geçeneğin Karanlığında / Y. Ziya Bahadınlı

Kitap Adı: Geçeneğin Karanlığında

Yazar: Yusuf Ziya Bahadınlı

Yayın Evi: Yeni Dünya Yayınları

Baskı: Kardeşler Basım Evi

Kapak: İsa Çelik

Yayın Yılı: 1982

Türü: Öyküler

Yazarımız Yusuf Ziya Bahadınlı bu kitabında kendisinin ve arkadaşlarının başından geçen günü birlik olayları öyküler halinde kaleme almıştır. Kitapta sırasıyla aşağıdaki öyküler yer almaktadır:

Geçeneğin KaranlığındaGeçeneğin Karanlığında

Türkenkoffer

Sapa

Çilli de Çilli

Milyarlarca İstiridyeler

Gözlerinin Akı Kızıla kesilmişti

Işıltı

Bu öykülerin içeriğinden kısaca bahsetmek gerekirse;

Geçeneğin Karanlığında yazarımız, Almanya’da kalmış olduğu dönemde farklı ülkelerden farklı insanların bir arada nasıl bir akşam geçirdiğini ve bu akşamın sonunda kendisinin sinema çıkışında polis tarafından alınarak ne şekilde karakola götürüldüğünü öykülemiştir.

Türkenkoffer de ise Almanların neden Türklere karşı bu kelimeyi kullandıklarını eşinin yapmış olduğu bir aşırı harcama sonucu öykülendirmiştir.

Sapa adlı öyküsünde güçlü ve yaramaz bir Türk öğrencisinin öğretmeni tarafından nasıl cezalandırıldığını ve öğretmeni tarafından nasıl yenildiğini anlatmıştır.

Çilli de Çilli öyküsünde ise Kur’an öğrenen genç kızların dersten sonra bir alışveriş merkezinde kimseye aldırış etmeden çocukça eğlenmelerini ve oradan geçen Türk ve Müslümanların bu kızların çocukça oyunlarını eleştirmelerini anlatmıştır.

Milyarlarca İstiridyeler öyküsünde yazarımız, arkadaşı olan Yunus isimli bir gencin bir kıza aşık oluşunu ve bu aşkın Yunus’u nasıl bir etki içerisinde bıraktığını anlatmaktadır.

Gözlerinin Akı Kızıla Kesilmişti öyküsünde ise lakabı Yozgatlı Hacı Osman olan bir adamın bir arkadaşıyla kafede otururken bir Almanla olan diyaloğunu Yozgat üslubu ile anlatmıştır.

Kitabının son öyküsü olan Işıltı ise bir Türk öğretmenin Almanya’daki Türk çocuklarına okumayı sevdirmek için uğraş verişini, çocuklara okuma programı hazırlaması fakat Türk çocuklarının ve ailelerinin bu okuma programlarını istememelerinden dolayı öğretmenin üzüntüsünü, uğraşlarının boşa gideceğini düşünürken öğrencilerinden birinin okuma sevdasını ve verdiği kitapları okuduğunu görünce geleceğe dair kendisinde oluşan umudu konu almaktadır.

“Aslında bağırmadım,

Kapıyı da açmadım.

Kapının deliğinden

Beni gözetleyen adama acıyorum.

Terliklerini sürüye sürüye

Geçeneğin karanlığında

Yitip giden adamdan

İğreniyorum.

Ben

Terliklerini sürüye sürüye

Giden adamlardan iğrenmişimdir

Hep!…’’

(Yusuf Ziya Bahadınlı)

 

RUHİ GEDİK

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: yasin
İsim: YASİN ÜNLÜ Yaşadığı İl: Ankara Yaşadığı İlçe: Yenimahalle Meslek: İnşaat Teknikeri