Durali Doğan’dan Yeni Kitap: “İki Hisli Yürek”

Araştırmacı- Yazar Durali Doğan’ın yazdığı, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif ile Yozgatlı Mehmet İhsan Efendi’nin yol arkadaşlığını anlatan “İki Hisli Yürek” adlı eser yayımlandı.

Kitabın yazarı Durali Doğan, “Çok sayıda kaynak eser tarayarak akademik bir üslupla bu kitabı yazdığını” vurgulayarak “İki Hisli Yürek” İstiklal Şairi Mehmed Akif ile O’nun can yoldaşı, sırdaşı, kader arkadaşı, Akif’in “Can Dost” dediği Yozgatlı Müderris Mehmed İhsan Efendi’yi anlattığım bu kitap her ikisinin de birlikte geçen günlerine ışık tutmaktadır.” dedi.

Doğan, kitabın her evin kütüphanesinde bulunması gereken değerli bir eser olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“İki Hisli Yürek” adlı eserde; İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif ile, Mısır yolculuğunda kaderleri bir vapurda kesişen Yozgatlı Mehmet İhsan Efendi ve birbirlerini çok seven bu karakter timsali mütefekkir iki insanın yol arkadaşlığını anlatmaya çalıştım.

Mehmed Akif ve Yozgatlı Mehmed İhsan Efendi; hayatları boyunca, dürüst ve sözüne güvenilir, belli ahlâkî prensiplerin adamı olarak yaşamış Türk gençliğine örnek gösterilecek birer ideal ve karakter adamıdırlar.

Mehmet Akif, Mısır’da on yıl Yozgatlı Mehmet İhsan Efendi ile beraber kaldı, acılarını onunla paylaştı. Kur’an Mealini birlikte incelediler.

O meali en çok güvendiği kişi olan Mehmet İhsan Efendi’ye emanet etti. Tarihi kaynak ve belgeler gösteriyor ki; Mehmet Akif’in fikir ve manevi atmosferinin gelişmesinde ve şekillenmesinde Yozgatlı Hoca Mahmut Efendi ile Yozgatlı İhsan Efendi’nin büyük bir rolü vardır.”

Kitapta “Mehmet Akif’in annesi Emine Şerife Hanım’ın Yozgat’ta doğduğu, Akif’in babası Temiz Tahir Efendi’nin Yozgatlı Hoca Mahmut Efendi’den ders aldığına” dikkat çeken Doğan “ Fikrini, zikrini, şiirlerini, Kur’an mealini, ömrünün son on yılını Yozgatlı Mehmed İhsan Efendi ile paylaşan Mehmed Akif’in Yozgat’la olan manevi bağı en az bir Yozgatlı kadar kuvvetlidir” dedi.

“Anadolu dağlarında Türk’ün uğuldayan sesine ilk koşan şair Akif’tir. Bülbül, İstiklâl Marşı, Çanakkale Şehitleri bu kara günlerin alevden tutuşmuş şiirleridir.” diyen Doğan; “Yozgatlı Mehmed İhsan Efendi ile Mehmed Akif’in dert ortağı, kaderlerini paylaşan en yakın iki dost olduklarını kitapta belgelerle anlattığını” kaydederek açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Mısır’da Türk Kültürü’ne unutulmaz hizmetleri olan, Kahire’deki kabri başındaki mezar taşında Osmanlıca; “Türk oğlu Türk üstad, Emsali şimdi nadir” yazan, Akif’in duasını almış Mehmed İhsan Efendi; yirminci yüzyılda Yozgat’tan yetişen en büyük alimlerdendir. “İki Hisli Yürek” işte bu iki mütefekkir insanın hayat destanıdır.”

Kaynak: http://www.merhabayozgat.com/haber-18932-Durali-dogan039in-yeni-kitabi-iki-hisli-yurek-cikti.html

Sorgun Düşünce Kulübü olarak Durali Doğan hocamızı bu anlamlı çalışmasından dolayı tebrik ediyor, kıymetli eserlerinin devamını bekliyoruz.

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: Fatih
İsim: FATİH ŞAHBAZ Yaşadığı İl: İstanbul Yaşadığı İlçe: Üsküdar Meslek: T.Halk Bankası A.Ş.