Rauf Hoca

( Prof. Dr. Rauf Yücel / İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı /Emekli Öğretim Üyesi )

Cumartesi (5 Nisan) günü Rauf Hoca gelecağmiş. Rauf Hoca yabancı dağal. Sorgun’un yerlilerinden. Gendisi Sorgun’un ilk ohuyannarından. Önce, bi zamannar gazanın tek ohulu olan Yeşilyurt İlk Ohulunda ohumuş, daha soğna onun zamanında yeni açılan Sorgun Orta Ohulunu bitirmiş. O yıllar Sorgun’da lisenin olmadığı yıllar… Bu yüzden Rauf Hoca için gurbet erken başlamış, liseyi ohumah için Yozgat’a gitmiş. Gidiş o gidiş. Bi daha Sorgun’a dönememiş.

Angara’da eskilerin Baytar Mektebi dediği Veternerlik Fakültesini bitirdikten soğna veterner, yani hayvan hastalıhları uzmanı olmuş. Adana ve Sivas’ta veternerlik yaptıhtan soğna tahsil için Almanya’ya gidip gelmiş. Türkiye’de purofösöllağa gadar yukselmiş. Meslayinen ilgili Veteriner Özel Cerrahi”, “Evcil Hayvanların Ayak Hastalıkları”, “Atların Ortopedik Hastalıkları”,“Veteriner Cerrahi Terimler Sözlüğü” adlı kitapları yazmış.

Rauf Hoca oldum olası Sorgun’a düşkündür. El sevdiğine nişannısına şiiller metiyeler yazar, O, “Tukenesi tozun guzel” deyin Sorgun’u oğmeynen bitiremez. Aşk işte… Sorgun’a doyamadan çocukken gurbete çıhdığından ve çoh sevdiği annesini gurbetteyken yitirdiğinden heral dünyayı gezmiş dolaşmış amma goğnü Sorgun’dan vazgeçmemiş. Neşet’in “Kusdürdüm goğnümü guldüremiyom” dediği gibi Rauf Hoca’da Sorgun’suzluhtan  kusen goğnünü Sorgun’la guldürmeye çalışmış bir ömür boyu.

Kitaplar dolusu şiiller yazan Rauf Hoca şiillerini “Sevdiğimi Demez  İsem”, “Gezilerden Dizelere” adlı kitaplarda toplamış. “ Saniş Halanın Mektupları” başlığıyla hekayeler yazmış. Hekayeleri “Bozok Yaylası” ve “Sıla” dergilerinde yayınnanmış. Rauf Hoca, Sorgun ile ilgili anılarını yazmayı da ehmal etmemiş. Anılarını “Sorgun’dan Çıktım Yola” adlı kitapta yayınlamıştır.

Rauf Hoca, görkemli bir bilgi ve tecrübenin sahibi olmasına rağmen, bizlere kilometrelerce öteden portahal hedaye gonderme, gendimizce yazdığımız yazıları ciddiyetle ohuyup tek tek yorum yazma gibi incelikleri ruhunda barındıran bir gonül adamıdır.

Lise ohumah için çıhtığı gurbetten sılaya dönemeyen, gurbet yorgunu hocam; sizle tek farkı lise değil üniversite ohumah için çıhtığı gurbetten sılaya dönememek olan bizlerin arasına yani evine hoş geldin.

05/04/2014

Adnan KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

 

 

Author: Yönetici