Teşekkür Ederiz Durali Hocam!

Gardaşım! Sorgun’u kimse masimiyo. Sorgun, yok yosul, perim perişan, yetim oğsüz, saapsız, kolsuz kanatsız, hısımsız, kahamsız, irdenmiş, itilmiş kahılmış, yüzüne bakılmamış, adam yurduna konulmamış, kahırlı çileli garemetli bir yer.
Babam bizde dutkunluk yoh! Eller çapıdının düştüğü yere saap çıkıyo. Biz bir birimizin kuyusunu gazıyoh. Bir araya gelemiyoh. Bir birimizi çekemiyoh. Bir araya gelmediğimizden de heçbir derdimiz hallolmuyo.

Okuyanımız yok mu? Çook! Okuyanımız çok da yazanımız yok! Okuyanımız da mayış için okumuş, gaçmış. Ardını unutmuş, gendinden başkasına hayrı yok! Gardaşım bey olmuş, garısı sevinsin hesabı…

Gardaşım bu gadar okuyanı olan bi yerin heç mi yazanı olmaz yav? Yav, heç mi kimse bu Sorgun elin melmeketi dağal bizim melmeketimiz deyip saap çıkmaz? Ne biyim yav, heç mi ellerinden bi şey gelmez? Söz temsili Sorgun hakkında bir şeyler yazsalar, Sorgun’un dili ossalar kotü mü olur? Nerdee! Herkes kendi menfaatinin peşinde Sorgun’u kim nitsin? Sen o aklına kişe de! Muhanetler “Sorgun’un nesini yazacağasak” diyolar ellağam? Mayış için okuyandan ne bekliyecağan?

Allah ne muradı varsa versin, Durali Doğan Hocamız Sorgun’un koyünü bucağını karış karış gezdi. Hemi de yimbeş otuz yıl bıkmadan usanmadan gecesini gündüzüne katarak araştırdı, yazdı çizdi, foturaf çekti, boy boy kitaplar çıkardı.

Hangi birini sayah gardaşım ; “Bütün Yönleriyle Sorgun”, “Sorgun 95”, “Sorgun Güldestesi”, “Sorgun’dan Mehmet Akif’e Armağan”, “Yozgat Şair ve Yazarları”, “Türk’ün İstiklal Destanı”, “Okul Piyesleri”, “Dönüş ile İrbaham”, “Milli Piyesler”, “Çanakkale’de Düğün, Meçhul Öğretmen”, “Hilal Doğdu”, “Cumhuriyet Koçaklaması” “Yozgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi”, “Senem’in Turnaları”, “Kahramanlık Diploması”, “Yozgatlı Aşık Sıtkı Baba”, “Dünden Bugüne Çiğdemli”, “Suya Zincir Vurulmaz”, “Sıla (Dergi)”, “Selam (Gazete)”, “Aşık Nazmi Çevik”…

Araştırmacı, şair, yazar, öğretmen, idareci, gazeteci, yayıncı, televizyoncu, köşe yazarı, dernek başkanı, doğduğu topraklara adanmış kalem, saygıdeğer Durali Doğan Hocamız’a teşekkür etmek bir Sorgun’lu olarak boynumuzun borcudur. Teşekkür Ederiz Hocam!

 

ADNAN KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: yasin
İsim: YASİN ÜNLÜ Yaşadığı İl: Ankara Yaşadığı İlçe: Yenimahalle Meslek: İnşaat Teknikeri