100 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor

Küçük Asya ile İpek Yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından biri olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının yapımında artık sona gelindi.

TARİHÇESİ:

Sorgun’umuzdan geçen Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattın altyapı inşaatı 2008 yılında başlayarak, 2012 yılında tamamlanması ve yolcu taşınmasına başlanması planlanmıştır; ancak, 2017 yılında hat henüz bitirilememiş ve dönemin TCDD Genel Müdürü, hattın 2018 yılında test sürüşlerinin tamamlanıp açılacağı sözünü vermiş olsa da gelgelelim açılış gerçekleşmemiştir. Daha sonra 2019 yılında dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı hattın açılışının Mayıs 2020’den önce yapılacağı duyurdu.

Hatta gerçekleşecek ilk test sürüşünün Aralık 2019’da yapılması beklenirken, 5 Mart 2020’de gerçekleşti. Ne talihsizliktir ki araya Covid-19 virüs salgını da girince süre biraz daha uzamış oldu. Nihayetinde 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete açılmıştır.

Mevcut Ankara-Sivas demiryolu 603 km olup seyahat süresi 12 saattir. İki kent arasındaki seyahat süresini kısaltacak projeyle maksimum 250 km/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli yeni yüksek hızlı demiryolu yapımı hedeflenmiştir. Bu sayede hat 198 km kısalarak 406 km olacak ve seyahat süreside12 saatten 2 saate inecektir.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi, üstyapı ve elektromekanik yapım işleri, Kayaş-Yerköy arası 151 kilometre ve Yerköy-Sivas arası da 242 kilometre olmak üzere, iki etap halinde ve toplam 393 km olarak inşa edildi, güzergâh boyunca Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere toplam 8 istasyonun vatandaşa hizmet vermesi bekleniyor.

AKTARMA İSTASYONLAR:

Sorgun’dan yola çıkan Fatma Hala, Hacı Amca veya tüm cümle hemşehrimiz Ankara’ya, Eskişehir’e oradan da İstanbul’a kadar direkt olarak gidebilecektir.

Ankara üzerinden Konya’ya ve yapımı devam eden İzmir YHT istikametine aktarma yaparak gidebilmesi mümkün olacaktır.

Mevcut durumda Ankara-İzmir arasında düzenli olarak her gün sefer yapan İzmir Mavi Treni Ankara-Eskişehir-Kütahya-Balıkesir-Manisa-İzmir (Basmane) güzergâhını takip etmektedir. Ankara-İzmir arasında seyir süresi ortalama 13 saat 40 dakika sürmektedir.

Ayrıca direkt olarak gittiği Eskişehir hattı üzerinden Bursa’ya YHT bağlantılı Otobüs hattı ile gidibilecektir.

Memleketimize bu güzel projenin kazandırılmasında ve yapımında bakanından mühendisine, işçisinden taşeronuna kadar emeği geçen herkese teşekkür eder, Türkiye ve Sorgun’a  hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

Yasin AĞAN

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: Yönetici