75. Yıl

Sorgun Düşünce Kulübü’nün bu ayki dosya konusu tarihi Yeşilyurt İlkokulu idi. İlçemizin ilk kalıcı eğitim kurumu olan bu ilkokulun eğitime başlaması üzerinden tam 75 yıl geçmiş. Ne hikmetse yakın geçmişimizin yöneticileri ve Milli Eğitim’in sorumluları, pek de sorumlu davranmadan bu okulumuzun adını ve işlevini durmadan değiştirmişler ve kırk kalıba sokmuşlar.

Hangi gerekçelerle olursa olsun tarihine ve geçmişine saygı duymayan bu basiretsiz sorumluları, bu okuldan mezun olmuş binlerce Sorgunlu adına kınıyorum. Yerleşik kültüre geçeli bin yıl olmasına rağmen, genlerimizdeki göçebelik etkisinden hala kurtulamamışız ne yazık ki. Artık kurtulalım ve geçmiş değerlerimize sahip çıkalım ne olur!

Düşünüyorum da, şu anda Sorgun’da 60-70 yıl öncesine dayanan kalıcı bir yapı, kalıcı bir eser göremiyorum. Maşallah 200 yıllık tarihi Salih Paşa Camimizi ve minaresini yıktık, 1930’ların hükümet konağını yıktık, ortaokul ve dispanser olarak kullanılan taştan yapılmış iki taş gibi binayı yıktık. Geçmişine saygı duyan insanlar, böyle binaları aslına uygun olarak restore edip yaşatıyorlar ya da müze yapıyorlar. Sanki Sorgun ovasında yer kalmamış gibi, eskisini yıkıyor, yerine ucube beton binalar dikiyoruz. Bu kadar hoyratlığa da pes doğrusu…

Naçizane dileğim, 75 yaşındaki Yeşilyurt İlkokulumuzun yeniden eski binasına taşınması ve eski hüviyetine kavuşturulmasıdır. Bunu bir Sorgun sevdalısı olarak, sorumlu tüm yöneticilerimizden bekliyorum.

 

Prof. Dr. Rauf YÜCEL

Author: Yönetici