Bi de Bu Çıhtı! (Yerel Şiveyle)

Gardaşım bi de Sorgun Düşünce Gulübü çıhtı başımıza. Adı da bi alengilli. Adamın dili dolaşıyo söylerken. Nerden buldularsa bu adı… Sorgun’u annadıh melmeketimizin adı. Düşünceyi de az buçuh biliyoh. Gulüp neyin nesiyse?

Sorgun’dan çıhmış çıhışmış bi gaç Sorgunnu, İstanbul’da “Biz Sorgun’u düşüneciğik” diyerekten bir arıya gelmişler. İşleri guçleri yoh ellağam, her ay Sorgun’u gonuşuyolarımış. Sorgun’un neyini gonuşuyolarsa? Yedi sekiz yıldır gonuşa gonuşa bitirememişler Sorgun’u…

Gafayı Sorgun’unan bozmuşlar. Varsa Sorgun, yohsa Sorgun. Sorgun aşağı, Sorgun yuharı… Yoh Sorgun’unan alahalı yazılar yazmalar, yoh Sorgun’unan alahalı kitaplar çıharmalar… Neyin peşindeyseler? Neyin davasını gudüyolarsa?

Hadi İstanbul gurbet, orda hasretinen Sorgun’u gonuşuyolarımış neyse… Sorgun’da Sorgun’u gonuşmayı nerden çıharmışlar? Aha gine gelmişler Sorgun’a. Sorgun da onnnarı gırmızı dipli mumla davet ettiydi sanki. Sanınki Sorgun’da onnarın has yüzüne hasret idi. Geliyolar, gendileri çığırıyolar, gendileri oynuyolar. Soğnada “işte geldik gidiyoh, şen olasın Sorgun!” diyip çekip gidiyolar.

Ne yapacağan, onnarı da öyle idare edecağan. Beş barmağan beşi bir olmaz. Onnar da öyle…

 

Adnan KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: Yönetici