Bundan Sonrası…??

SDK olarak Sorgun toplantılarımızın beşincisini bayramın ikinci günü gerçekleştirdik.

Güzel bir gündü. Kendi adıma, sekiz yıl önce tesadüfi bir karşılaşma ile başlayan bir araya gelme sürecinin, bu aşamalara gelmesi çok memnuniyet vericiydi.

Başlangıçta amacımız aynı sokaklarda büyüyen, aynı sıralarda okuyan arkadaşlar olarak İstanbul’un kalabalığı ve karmaşası içindeki yalnızlığımızı gidermek, anılarımızı tazelemek, hasbıhal etmekti.

Ancak, düzenli olarak bir araya geldikçe şunu gördük ki; insanlar iyi niyetle, çıkar beklentisi olmadan, özveride yarışarak, hoşgörülü ve samimi bir şekilde bir araya gelebildikleri takdirde, bu birliktelik birçok eser üretmeye muktedirdir. Böylece bizlerde kendiliğinden bir şeyler yapmaya başladık. Takip edenler neler yapıldığını çok iyi bilmektedir.

Kültürümüz ve değerlerimiz bizim en büyük sermayemizdir. Bu bilinçle bizler, bu konulara ağırlık verdik. Yapılabilir işler yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Bundan sonrada böyle devam etmemiz gerekiyor.

Bu kapsamda, bu yılki Sorgun toplantımızın ana konusunu eğitim, eğitimciler ve vefa olarak belirledik.

Ancak, öğretmenlerimiz için düzenlenen ve aylarca emek sarf edilen toplantıya, esas davetli olan emekli öğretmenlerimizin fazla ilgi göstermemiş olmaları üzücüydü.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iki kitap hazırlandı ve toplantıda sunuldu. Bunlardan özellikle Rengarenk Sorgun adlı boyama kitabı çok güzel ve anlamlı bir çalışma oldu. Bu eserin fikir sahibi Adnan’a ve hazırlanması sürecinde çok büyük emek sarf eden başta dönem başkanımız Fatih Şahbaz’a ve Abdullah Alpaydın’a olmak üzere, tüm arkadaşlara teşekkür etmek isterim.

Ayrıca, her yıl bizleri özenle ağırlayan Muttalip ve Ercan Şahbaz’a da kendi adıma teşekkürlerimi iletmek isterim.

Üst düzey katılımcılar vardı, tüm toplantıyı dikkatle izlediler ve katkıda bulundular. Oldukça güzel şeyler söylediler. Kendilerine de teşekkürlerimi sunmak isterim.

Katılımcıların ilgisi ve söyledikleri hepimizi onurlandırdı ve aynı zamanda da düşündürmeye başladı. Söylenenler beklentileri yükseltti. Sorumluluğumuzun daha da arttığını hissettim.

Bundan sonra nasıl olacak? Her yıl bu birlikteliğin omuzlarındaki yük artıyor.

Bu birlikteliğin bu kadar süre devam etmesi ve üretimde bulunması, güzel işler yapmasının sebebi samimiyet, özveri, hoşgörü, sevgi, saygı, vs… Bizler her ufak konuyu tüm detayları ile düşünüyor, tartışıyor ve ancak uzlaştıktan sonra faaliyete geçiyoruz. Kimimiz daha çok çaba sarf ediyor ancak asla bir diğerine iyeşmiyor.

Bunlar güzel şeyler.

Bundan sonrası için ise, en öncelikli meselemiz bu yapıyı korumak, yaşatmak ve ilkelerimizden, hassasiyetlerimizden taviz vermeden faaliyetlerimize devam etmek olmalıdır.

Bunu başarabilirsek eğer, zaten güzel işler ortaya çıkacaktır.

 

Hatip SORGUN
SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare