Cihandar Arıkan Kimdir?

Sorgun Düşünce Kulübü olarak bu ay hemşehrimiz, Cihandar Arıkan’ın “Toplumun Sacayakları, Dilin Kemiği ve Neden Köy Enstitüleri?” isimli eserlerini inceledik.

Yazarın her bir eseri çok kıymetli olup, bu eserleri literatüre kazandıran değerli yazar Cihandar Arıkan’a teşekkür ederiz.

Yazar Hakkında:

Yozgat ili, Sorgun ilçesine bağlı Salur Köyünde, 1935 yılında doğdu. Kendi köyünde ilkokul yoktu. İlkokulu Bahadın Köyünde bitirdi. 1949 yılında girdiği Pazarören Köy Enstitüsünden 1955’te öğretmen olarak mezun oldu. 25 yıl öğretmenlikten sonra 1980 yılında emekli oldu. Genç yaşta emekli olunca, yeni bir girişim yaparak, İstanbul’da çeyrek asır yönettiği Donat Ltd. Şti. ile ticaret ve iş hayatının içerisinde oldu. Kurduğu diğer şirketlerini 2004 yılında çocuklarının yönetimine bıraktı. İş hayatı ile ilişkisini sürdüren Arıkan, diğer taraftan da geçmişten günümüze önemli olaylar, eğitimin bireysel ve toplumsal etkileri üzerine yazmaktadır. Cihandar Arıkan’ın Toplumun Sacayakları, Toplumun Sacayakları, Dilin Kemiği ve Neden Köy Enstitüleri? isimli eserleri bulunmaktadır.

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Not: Özgeçmiş Dilin Kemiği isimli eserin arka kapak sayfasından alınmıştır.

Author: Yönetici