Daha Ne Olsun?

Sorgunnuyu Ağostos’un sıcağanda zabahtan ağşama gadar bi goz odada dutmah… Vay babam vay!..

Eyi cesaret, pıravo!

Sorgun Düşünce Kulübü  Sorgunnu purofösölleri Sorgunnuynan buluşdurmah için golları sıvamış, sıcah mıcah dinnememiş purofösöllerle Sorgunnuyu  buluşdurmuş.

“Hah yoğsa, eferimde mi yoh ? ” deller. Eyi, islah, eferim!

Toplantı zabağan dohuzunda başladı. Zollu bi gayfaltı hazıllamışlar. Dometis, hıyar, pendir, zeytin, tereyağ, bal, sıcacıh pide, sıcacıh çörek ve bardah bardah çay. Yendi, içildi. Geçmişlerinin canına dağsin!

Purofösöllerler ta nerelerden gelmişler. Kimi Türkiye’nin, kimi Dünya’nın öteki ucundan gelmiş. Çoğu birbirini şahsen tanımıyo. Önce onnar birbilleriyle tanışdılar. Onnar birbirini tanımadığı gibi  Sorgunnu da onnarı tanımıyo. Bu toplantı  vesilesi ile Sorgunnular da ohumuş evlatlarını tanımış oldu.

Uzahtan yahından, hepsi birbirinden gıymetli Sorgunnular toplantıya teşrif etmişler. Kimler kimler yohtu ki? Sorgun’un eski ve yeni yöneticileri, oda başkanları, yuksek yuksek mahamlara gelmiş memullar bürokratlar, oğretmenler, oğrenciler, yazallar, çizeller, parti temsilcileri, gasteciler… Düğun etsen bu gadar adam toplıyaman bu sıcahta.

Sorgun Düşünce Kulübü, tüm misafillere, “çam sahızı, çoban armağanı” hesabı, gendilerinin çıhardığı iki kitabı hedaye etti. Kitabın birinin adı: ” Sorgun Düşünce Kulübü 2013 Yıllığı”, diğerinin adı: “Küreselleşen Dünya’da Türkiye ve Yozgat”.

Toplantıda Sorgun Düşünce Kulübü adına gonuşmalar yapıldı. Belediyenin eski ve yeni başgannarı, purofösöller, toplantının tek doçenti, Milli Eğitim Müdürü, oda başgannarı, yazallar, keyifli, bilgi dolu, duygu yüklü gonuşmalar yapdılar.

İkram boludu, garpuz gitti, üzüm geldi, suyun çayın ardı hiç kesilmedi. Öğlen arasında çayınan envai çeşit guru pasta, poğça ve simit ikram edildi.

Neler mi gonuşuldu? Neler gonuşulmadı ki? Kah Dünya’dan, Kah Türkiye’den, Kah Sorgun’dan gonuşuldu. Gelmişten, geçmişten, gelecekten, anılardan, sevinçlerden, hüzünlerden gonuşuldu, ta ilkindiye gadar…

Gonuşacah gonu mu arıyon? Hepsi  aynı melmeketin evladı, gonuşacah çoh şeyleri var. Daha bu ilk buluşmaları, yeni tanışdılar. Daha çoh buluşacahlar, daha çoh gonuşacahlar…

 

Adnan KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: Yönetici