Doğal Temizliğin Sırları – 1 (Limon ve Sirke)

Son yıllarda kimyasal içerikli temizleyici maddelerin bilinçsiz bir şekilde kullanımı tehlikeli boyutta artmaya başlamıştır. Evlerimizi temizlemeye çalışırken sağlığımızı ciddi şekilde tehlikeye attığımızın farkında değiliz ne yazık ki… Özellikle de evlerimizde bebeklerimiz ya da çocuklarımız var ise, koklama ya da dokunma gibi durumlar ile çok küçük yaşlarda bu kimyasallara maruz kalmakta, böylece ileride telafisi mümkün olmayan ya da çok zor olan sağlık sorunları çıkması riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Sağlığımızın tehdit altında olmasının yanı sıra evlerimizde kullandığımız kimyasal içerikli temizlik maddelerinin atık sular ile birlikte doğaya karışarak toprağı kirletmesiyle hayvan ve bitkilere de bulaşan kimyasallar gıda yoluyla da yine dolaylı olarak insan sağlığını tehdit etmektedir.

Bu nedenle evlerimizi ya da işyerlerimizi temizlerken aslında çok küçük pratik yöntemler ile doğal yaşama dönebilir ve temizliğimizi yapabiliriz; böylece hem sağlık problemlerimizi bertaraf etmiş oluruz, hem de evimize bir kazanç da sağlayarak iktisat etmiş oluruz. Bu nedenle bu haftaki köşe yazımda bazı pratik ev temizliği ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Evinizde sıkça kullandığınız ayrıca etkili bir doğal temizlik aracı olan limon ve meyve ya da tahılların fermantasyonuyla elde edilen, asitli içeriği ile mikropları öldürmesini, yağı parçalamasını ve mineral kalıntıları çözmesini sağlayan sirkeyi eksik etmemelisiniz.

Öncelikle evde mis gibi doğal bir koku hissetmek istiyor iseniz kullandığınız limonları açık havada bırakın kuruyana kadar odada kalsın, böylece kötü kokulardan kurtularak doğal ve hoş kokulu bir ortam oluşturursunuz. Kurumaya yüz tuttuğu zaman da lavabolarınızı bu limonlar ile ovalayabilirsiniz.

Özellikle mutfakta günlük olarak kullandığınız bıçaklarınız ya da demirden yapılmış tavalar ve başka mutfak eşyalarınız paslanmış ise, pasları sökmek için pahalı kimyasallar almanıza gerek yok; evinizde patatesiniz var ise, patates içinde olan okzalik asit sayesinde paslarınızı kolayca patates ile ovalayarak istenmeyen ve tehlikeli olan pastan kurtulabilirsiniz.

Çaydanlıklardaki kirecin temizlenmesini genellikle bütün ev hanımları bilirler, gençlerimize tekrar hatırlatmamız gerekiyor;  kireç tutmuş çaydanlığınıza biraz sirke koyup kaynatırsanız asidin kireci çözdüğünü göreceksiniz. Aynı şekilde dibi kireçlenmiş cam şişelerinizi de sirke ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ya da camlarınızı bir litre suya 2 bardak sirke katarak hazırladığınız karışım ile bezlerinizi durulayıp öylece silebilirsiniz, ne kadar temiz ve parlak olduğunu göreceksiniz.

Küf lekeleri için de beyaz sirkenin ne kadar faydalı olduğunu denerseniz göreceksiniz.

Duvarlarınızdaki tükenmez kalem izlerinizi ya da paslanmaz çelikten yapılmış aksesuarlarınızı da beyaz sirkeli beziniz ile çıkarabilirsiniz.

Çocuklarınızın sağa sola yapıştırdıkları etiketleri, mum lekelerinizi, parkelerinizi, bilgisayar laptop gibi şeylerinizi de sirke ile ıslattığınız bez ile silebilirsiniz.

Kokan ellerinizi elma sirkesi ile ovalayarak da o kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Meyve ve sebzelerinizin hijyenik olduğunu düşünmüyor iseniz 4 litre suya 3 kaşık sirke katın ve öyle yıkayın.

Fırınlarda yemekler piştikten sonra çok değişik ve istemediğiniz kötü bir şekilde fırınınız kokmakta ise, çözümü gayet kolay. Fırına biraz sirke koyup ısıtıp, soğumaya bırakın kokunun giderildiğini görürsünüz.

Ya da fırınlarınızda ızgaralarda vs. kömürleşmiş yiyecekler oluşmuş ise; hemen soğan ile ovuşturun. Çünkü soğandaki kimyasallar oksijen ile etkileşime girerek sülfonik asite dönüşür ve ızgaralarınızdaki yanmış kömürleri çözer ve böylece kurtulmuş olursunuz.

Lavabolarınız tıkandı ise lavabonuza biraz karbonat ve üzerine de sirke döküp bekleyin, daha sonra sıcak su dökerek lavabonun açıldığını göreceksiniz.

Özellikle ev hanımlarının günlük toz almalarının büyük bir dert olduğunu görüyorum. Hele de toz bezleri bolca yıkamalarına rağmen, hala toz parçacıkları kalıyor ise çözümü gayet kolay. Durulama suyuna ucuz bir şekilde piyasadan alabileceğiz biraz gliserin atarsanız, hiç bir toz zerresinin kalmadığını göreceksiniz.

Bu araştırmam devam edecek; bilinçsiz bir şekilde temizlik yapmaya çalışırken çamaşır suyu ile tuz ruhunu karıştırarak kendini zehirleyen özellikle ev hanımlarına sesimi duyurana ve sağlıklı bir hijyenin doğal yollardan hem de uygun fiyatlarla kesemize de zarar vermeden nasıl yapılacağını gösterene kadar…

Doğal temizlik ve bilinçlice yapılan temiz bir hayat diliyorum.

 

Prof. Dr. Hamdi Temel

Author: Yönetici