Kurban Bayramı

Sorgun Müftüsü

Atıf KILIÇ

Kurban, Cenabı Hakka yakınlaşmak vesile-si olan şey’in adıdır.

Bu manada kurban kesmek Allaha yanıklık peyda etmek ve onun rızasını kazanmak için yapılan mali bir ibadettir ki gerekli şartları haiz olan her müslümana vaciptir.

Her insan bu fani hayatta uğradığı çeşitli zorluklar karşısında sığınacak bir yer dayanacak bir destek arar hakiki ve mutlak kudret sahibi olan rabbimize her duamızda ve her çeşit ibadetlerimizde kalplerimizi sıkan Ruhlarımızı bunaltan ızdıraplar silinir. Gönüllerde bir neşe bir ferahlık hasıl olur bu neşe cenabı mevlanın bizlere sunduğu lâhuti bir tebessümdür. Ve çok kıymetlidir.

İşte kurkan kesmek ibadeti de Allah’in rahmet ve inayetine ermek için vesileyi niyazdır. Bayram, neşe ve sevin; manalarına geldiğine göre neşe ve sevin; günü demektir. Bu itibarla fakir ve yoksulların ızdıraplarını gidermek öksüz ve kimsesizlerin yüzünü güldürmek ve onlarada bayramın havasını teneffüs ettirmek gerekir.

Hiç et yüzü görmeyen nice fakirler vardır ki yokluk ve sıkıntı içinde kıvranıp duruyorlar bu gibi zavallılara kurban etinden bol bol ikram etmeli.

İlçe merkezinde faaliyette bulunan yatılı Kur’an kursu talebelerini unutmamalı onlarada kurban payından göndermeli kursta okuyan 30 talebenin yemeleri içmeleri yatmaları ve diğer ihtiyaçları dernek tarafından temin edilmektedir,

Sorgunumuz şimdiye kadar çok hayırlar yapmıştır. Camiler, Çeşmeler, Kur’an Kursu binası, Müftülük Dairesi gibi tesisler temamen halkımızın hizmeti ile meydana geldiği gibi köprü, okul vesair hayır müesseselerine de yardımda bulunmuşlardır.

Bil vesile hepinizi Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, Milletimize ve Memleketimize hayır ve bereket vesilesi olmasını Cenabı haktan dilerim.

Kaymakamımız Sayın Cevdet Kuran’ın Bayram Mesajı

Muhterem Sorgunlular;

Milletçe huzur ve güven içinde girdiğimiz mübarek Kurban Bayramınızı kutlar.

Yaşantınızın gönlünüzce olmasını temenni eder, daha nice yıllar bu kardeşlik duygusu içinde bayramlar geçirmenizi Allahtan dilerim. Saygılarımla.

Sorgun Kaymakamı

Cevdet KURAN

Belediye Başkanımız Sayın İhsan Müftüoğlu’nun Bayram Mesajı.

Sayın Sorgunlular Kıymetli Hemşehrilerim:

Mensubu olmakla gurur ve huzur duyduğumuz büyük dinimizin İslam âlemine şefkat, merhamet ve kardeşlik duygularını bahşeden büyük bayramlardan birini daha 15 OCAK 1973 Pazartesi günü kutluya- cağız.

Kurban Bayramının bütün faziletleriyle birlikte Milletimize, Sayın halkımıza, Yurt dışında Memleket ve aile hasreti çeken işçi kardeşlerimize mutlu olmasını diler. Sağlık ve haşarı dolu daha bir çok bayramlar idrak etmelerini temenni ederim.

Sorgun Belediye Başkanı

Ihsan MÜFTUOGLU

Bayramınız Mübarek olsun

Cihân Şumul, İslam dininin emrettiği dini bayramlardan birini daha kutlama mutluluğuna ermenin kıvancı içerisindeyiz. Gazetemiz Sorgun’da beraberce idrak edeceğimiz bu bayramın, bütün İslam alemi ile beraber, kıymetli hemşehri ve okurlarımıza, aziz Türk Milletine sıhhat, selamet, başarı ve barış vesilesi olmasını temenni eder, bu vesileyle BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN DER.

Saygı ve sevgilerimizle.

KAYNAK : Sorgun Gazetesi 6 Ocak 1972, Sayı:309 Yıl:4

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

ADNAN KORMAZ

Author: yasin66
İsim: YASİN AĞAN

Bir yanıt yazın