Mazi Takvimi | Eylül 1973

GARŞIYAHA KOPRÜSÜ YAPILACAH

Garşıyaha köprüsü Ağri Öz’ün üstüne yapılacah. Koprü taş ayaklı ve üstü beton olacah. Koprü bilhassa Garşıyaha Mahallesi ve Yazlah Mahallesi’nin ihtiyacını garşılayah.

( Karşıyaka köprüsü ihaleye verildi.  Sorgun Gazetesi. 11 Eylül 1973 )

BU SENE  MAHSÜLDE VERİM DÜŞÜK

Mahsülde verim bu sene düşük . Başah ve sapları iyi görünmesine rağmen arpa ve buğdayda dene az oldu. Çiftçi  mercimek ve fiğden de umduğunu bulamadı. Geçen sene altı bin tono yahın mahsül alan gazamız ofisi bu sene  iki bin ton mahsül aldı. Çiftçinin umudu  fasulyeye galdı. Mahsül düşüklüğü gazamız esnafınıda olumsuz etkiledi.

( Bu seneki tahıl ürünü düşük seviyede. Sorgun Gazetesi. 14 Eylül 1973)

DUTLUH’DAKİ SAHA SANAT OHULU OLACAH

Dutluh’da futbol sahası olarah gullanılan  arsa sanat ohulu olacah. Arsa ohul yapımı için Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilecek. Resmi işlemler bittiğinde ohul inşaatının ve atölyelerin yapımına seneye başlanacağı tahmin ediliyor.

( Belediyemiz dutluktaki arsasını sanat okulu için veriyor. Sorgun Gazetesi. 18 Eylül 1973)

GAYITLAR BAŞLADI

Gazamız ilkohullarında  gayıtlar başladı. İlkohula yeni başlıyacah oğrencilerin  birinci sınıfa  gayıtları gazamız  ilkohullarında yapılmahtadır.

( İlk öğretim haftası başladı. Sorgun Gazetesi. 18 Eylül 1973)

OKULLAR AÇILDI

Gazamızın dört ilkohulu  ve  gazamız köylüklerinin  ilkohulları  20 Eylül gunü açıldı. Vilayetimizde  altı yüz elli dört ilkohul var. Bu ohullarda iki bin üç yüz otuz bir  oğretmen ve seksen iki bin yedi yüz doksan bir oğrenci var.

( İlkokullar yeni öğretim yılına başladı. Sorgun Gazetesi. 21 Eylül 1973- Yozgat İl Yıllığı  1973  )

                                                            

Adnan KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: yasin66
İsim: YASİN AĞAN