Mazi Takvimi | Kasım 1973

MEVSİM GURAH GEÇİYO

Gasım ayının dokuzu olmasına rağmen halen gış görülmedi. Mevsimin bu şekilde geçmesi gurahlıh endişesini getirdi. Çiftçiler ekinnerini gurah havalarda ektiler soğnasında yağmur yağmadı. Bu gün oldu halen beklenen gar yağmadı. Bu durum evlerdeki terkos çeşmelerine, havlulardaki guyulara su azlığı olarah yansıdı. Gerçi bizim buralarda gış bazen ilkbahara galır.Bu ihtimale  rağmen gazamızın çoğunluğunun  çiftçilik ve hayvancılıhla uğraşması ve bu işlerinde suya bağlı olması beraberinde  gurahlıh  endişesini getirdi.

(Çevremizi Kuraklık Tehdit Ediyor mu? Sorgun Gazetesi. 9 Kasım 1973)  

GECE GUNDÜZ VARDİYA DEĞİŞTİREREK ÇALIŞAN KOMÜR İŞLETMELERİNE SAHİP GAZAMIZIN POSTANESİNİNDE GECE GUNDÜZ ÇALIŞMASI TALEP EDİLDİ

Gazamızın on beş bin nüfusu, yüz seksen telefon abonesi vardır. Gazamız iki numaralı devlet yolu üzerindedir. Gazamız devamlı hareket halinde olup ayrıca gece gundüz vardiya değiştirerek çalışan komür işletmelerine sahiptir.  Bu nedenlerle gazamız postanesininde yirmi dört saat devamlı çalışması için Ankara P.T.T Başmüdürlüğüne başvuruldu.

(İlçemizde P.T.T. nin 24 Saat Çalışma(sı) Teklif Edildi. Sorgun Gazetesi. 20 Kasım 1973)

GIŞ GELDİ

Gazamız ve çevresinde bi süredir hüküm süren gurah havalar hafta ortasında aniden gışa döndü. Perşembe günü yağan gar on santimi buldu. Ardından guru soğuhlar başladı. Isı sürekli sıfırın altında. Bilindiği gibi gazamızda karasal bir iklim vardır. Gış mevsimi uzundur. Ovalıh bir yer olan gazamız gışın sert ve şiddetli guru soğuhlara maruz galır. Isı eksi on sekiz, eksi yirmi derecelere düşer.

 (İlçemizde Mevsim Kışa Döndü.   23 Kasım1973- Yozgat İl Yıllığı 1973)

Adnan KORKMAZ             

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: yasin66
İsim: YASİN AĞAN