Örnek Bir İnsan: Rauf Yücel

Prof. Dr. Rauf YÜCEL, Sorgun’umuzun medarı iftiharı, kendisini tanımaktan onur duyduğum, örnek almaya çalıştığım, çok kıymetli bir insan… Kendisini tanımlamak için birçok özellik sayabilirim, fakat ben kendisini “örnek insan” olarak tanımlamak istiyorum. Bu tanımın diğer diğer tüm özelliklerini özetlediğine inanıyorum.

Sevgili Hocam üretmeye devam ediyor. SDK olarak incelediğimiz “Sorgun’dan Çıktım Yola” isimli 3 ciltlik çalışmasından sonra, “Kemer’de Yaşıyorum” ve “Sorgun Kökenli Değerlerimiz” isimli iki çalışmasını da zevkle inceledim.

Rauf Hoca, “Kemer’de Yaşıyorum” isimli çalışmasında; emeklilik sürecinde Kemer/Göynük’e yerleşmesi ve oradaki yaşamını anlatırken; Kemer hakkında da detaylı bilgiler aktarıyor. Kendisinin çalışkan, üretken, dürüst, pozitif, sevgi dolu, vefalı, yardımsever, idealist, duyarlı, prensipli, objektif, sosyal ve daha birçok kişilik özelliklerini Göynük’teki yaşamı ve yaptıklarından da açıkça görebiliyoruz. Keyifle okudum.

“Sorgun Kökenli Değerlerimiz”, özellikle vurgulamak isterim ki, oldukça zor ve riskli bir çalışma. Rauf Hoca bu çalışma için çok emek harcadı. Böylesi bir çalışmaya cesaret edebilmek hiç kolay değil. Kendisi böylesi zor bir çalışmayı da başarı ile tamamladı. Kendisini tebrik ediyorum. Kendisi, SDK’ya atfetmiş olduğu değerin bir ifadesi olarak diye düşünüyorum, bizlere de bu kıymetli çalışmasında yer vermiştir. Kendisine teşekkür ediyorum.

Rauf Hocamızı SDK vesilesiyle tanıma fırsatı buldum. O güne kadar Rauf Hoca gibi bir değeri, İstanbul’da yaşayan bir Sorgunlu olarak, neden tanımadım diye hep sordum kendime. Bu benim açımdan büyük bir eksiklikti. Aslında bu genel olarak bir eksikliktir. Ne yazık ki değerlerini tanıyan, tanımak isteyen ve onlara hak ettikleri değeri verebilen bir toplum değiliz. Sadece Rauf Hoca değil, daha onlarca, yüzlerce gurur duymamız, örnek almamız gereken değerlerimiz var.

SDK, değerlerimizin, tarihimizin, kültürümüzün tanınması çerçevesinde önemli işler yapmıştır ve istikrarlı olarak ta yapmaya devam etmektedir. Sorgun Kökenli Değerlerimiz isimli çalışma da bu kapsamda önemli bir eserdir.

Rauf Hoca, bizimle tanıştığı günden bu yana, SDK’ya her zaman destek oldu, yaptığımız işin önemini kavradı ve takdir etti, katkıda bulundu, değer verdi, zaman ayırdı. Bizler de onun düşüncelerinden faydalanmaya çalıştık, pozitif yaklaşımından güç aldık.

Rauf Hoca, üretken yapısıyla, boş durmayacaktır. Derhal yeni bir çalışmaya başlayacaktır. Belki de başlamıştır bile! Heyecanla bekliyoruz.

Hatip SORGUN

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: Yönetici