Prof. Dr. Hamdi Temel’den Yeni Kitap

Yazılarına web sitemizden aşina olduğumuz Sorgunlu hemşehrimiz Prof. Dr. Hamdi TEMEL’in “Susuz Aşk Yaşanmaz” adlı yeni kitabı okuyucuyla buluştu. Cağaloğlu Yayınevi tarafından 2017 yılının ilk haftasında satışa çıkan kitap 3 yıllık bir emeğin ürünü. Bu kitapta su hakkında bilmediğiniz bir çok enteresan bilginin yanı sıra Prof. Temel’in deneysel çalışmalarının da sonuçlarını bulacaksınız.

Susuz Aşk YaşanmazKitabın önsözünden aşağıda yapmış olduğumuz alıntı eserin kapsamı ve içeriği hakkında yeterli bilgiyi verecektir:

“Araştırmacılar, su açısından dünyayı pek parlak bir geleceğin beklenmediğini belirtmektedirler. İnsanlık hâlihazırdaki genel olarak beslenme ve tüketim, özel olarak da su kullanım alışkanlıklarını sürdürdükleri takdirde, yakın gelecekte su rezervleri yetmeyecektir. Örneğin, su sıkıntısı çeken Afrika ve Ortadoğu gibi bölgelerde gelecekteki savaşların su savaşları olacağı tahmin ediliyor. Uluslararası toplantılarda bu sorunlara dikkat çekilmekte ve açlık, hastalıklar, çevre felaketleri, baraj ve kanalizasyon yapımı, iklim değişimi ve adil su paylaşımı gibi konular bu toplantıların başlıca gündem maddelerini oluşturmaktadır. Bu kitabın ilk bölümü okunduğu zaman aslında suyun yeterince tanınmadığı ve bilinmediği anlaşılacaktır.

Okuyucu, ne zaman ve ne kadar su içilmesi, nasıl bir su içme tarzı ve alışkanlığını takip etmesi gerektiği gibi soruların cevabını bu kitapta bulabilecektir. Okunması gereken bir kitap, çünkü bizi ve bizim sağlımızı çok ilgilendiriyor. Evde bir saat bile su kesildiği zaman hayatımız durmaktadır. Buna rağmen hala su tüketiminde israfı önleyemiyoruz. Çocuklarımıza diş fırçalarken veya sifonu çekerken suyun tüketimine çok dikkat etmeleri gerektiğini anlatırken de oldukça zorlanıyoruz. Eminim bu kitap okunduğu zaman, çocuklarımız ellerini yıkarken dahi suyun ne kadar önemli olduğunun bilincine vararak kendi israfını önleyecektir. Bu bile kitabımın amacına ulaşması demektir.

İkinci bölümde ise daha çok bilimsel verilere ve akademik kısımlara yer verildiği görülecektir. Suyun sağlığımız ile ne kadar iç içe olduğunu da bu kitapta bulacaksınız.”

Uzmanlık sahasındaki çok önemli ve başarılı çalışmalarının yanında toplumu ilgilendiren bir çok mesele hakkında da kafa yormaktan ve düşünce üretmekten geri durmayan Prof. Dr. Hamdi Temel Hocamızı yeni eserinden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Susuz Aşk Yaşanmaz Fuar

 

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

 

 

Author: Yönetici