Prof. Dr. Rauf Yücel / Veterinerlik

rauf yücelRauf Yücel, 29 Mart 1939’da  Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğup büyüdüğü ilçede, liseyi Yozgat’ta tamamladı. Üniversite eğitimi için gittiği Ankara Üniversitesi, Veteriner Fakültesi’nden 1964 yılında mezun oldu.

Adana merkez veteriner hekimliği, İslahiye’de askerlik ve Sivas/Hafik İnekhanesi veterinerliği görevlerinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı adına doktora yapmak üzere Batı Almanya’ya gönderildi.

MünihLudwig MaximilliansÜniversitesi, Veteriner Fakültesi, Cerrahi Kliniğinde doktorasını tamamladıktan sonra 1971 yılının sonunda yurda dönerek yeni kurulmakta olan Elazığ Veteriner Fakültesinde yer aldı. 1976’da doçentliğe yükseltildi ve 1977 yılında İstanbul Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Cerrahi Kürsüsü doçentliğine atandı. 1982’de profesör oldu ve 1986 yılından emekli olduğu 2006yılınakadarİstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi CerrahiAnabilim DalıBaşkanlığı görevini yürüttü.

Akademik yaşamı boyunca yüzünüzerinde bilimsel araştırma ve makalenin yanında, ‘Veteriner Özel Cerrahi”, “Evcil Hayvanların Ayak Hastalıkları” ve “Atların  Ortopedik Hastalıkları” isimli üç ders kitabı yayınlandı. Veteriner cerrahi içinde, ağırlıklı olarak ortopedik cerrahiye yöneldi. Yurt içi ve yurt dışında pek çok bilimsel kongreye katıldı ve tebliğ sundu.

Sevdiğimi Demez  İsem” isimli ilk şiir kitabı 1999 da yayınlandı.“Gezilerden Dizelere”  adlı ikinci 2011 de basıldı. Ayrıca emekli olduktan sonra hazırladığı “Veteriner Cerrahi Terimler Sözlüğü” adlı mesleki kitabı da 2009 da okuyucusu ile buluştu. Bu yılın Eylül ayında ise“Sorgun’dan Çıktım Yola” isimli anı kitabı yayınlanmıştır. Evli ve üç çocuk babası olan Rauf Yücel anılarını yazmaya devam etmektedir.

Not: Bu biyografi yazarın “Sorgun’dan Çıktım Yola-Anılar” (Birinci Cilt: 424 Sayfa, Sorgun Belediyesi yayınları No:10, 1.Baskı Eylül 2013 ) adlı kitaptan alınmıştır.

Author: yasin
İsim: YASİN ÜNLÜ Yaşadığı İl: Ankara Yaşadığı İlçe: Yenimahalle Meslek: İnşaat Teknikeri

1 thought on “Prof. Dr. Rauf Yücel / Veterinerlik

  1. Rauf Yücel Hocamız katı Alman disiplini içinde çalışan çok ciddi bir bilim adamıydı. Cerrahi sınavlarımızın sonuncusunu bizzat sözlü olarak yapardı. İkişer ikişer aldığı öğrencileri ölçer tartar ve mezun ederdi. Bilmeyeni babasının oğlu olsa geçirmezdi. Kitabından Saygı Öztürk’ün Vali Bey adlı eseri aracılığıyla haberim oldu. Yaşıyorsa sağlıklı yıllar diliyorum. Tokat’tan sevgilerle.

Comments are closed.