Siyami Yozgat Ders Kitapları

Kültür, bir milleti diğer milletlerden ayıran en önemli özelliklerden biridir. Yani, bir milletin konuştuğu dil, mensup olduğu inançlar, tarihi şuuru, gelenek ve görenekler ve de bir milletin yaşayış tarzıdır.

Kültürünü kaybeden milletlerin vatanları da istiklalleri de yoktur. Aslında benim konum kültürün en önemli iki ayağı olan din ve dil. Yahya Kemal BEYATLI “Türkçe ağzımda anne sütü gibi” diyerek konuyu özetlemiştir. Türkçeyi güzel doğru konuşmak yazmak ve yaşatmak gerekir. Almaya’da yaşayan Türk toplumu Alman toplumuna uyum sağlayamıyor. Başarılı bir şekilde uyum sağlayabilmeleri için, Türklerin Alman dilini öğrenmelerini, Almanların ilkelerine saygı göstermelerini söylüyoruz. Hâlbuki Türkler 50 yıldan beri Almanya’dalar. 50 yıldan beri Almanya’da ki Türklerin Almanca öğrenememesinden bahsediyoruz. Yüzlerce yıldır bu ülkede yaşayıp Türkçe öğrenemeyen insanlar var. Almanya’da ki Türklere Türkçeyi ve dini öğretmek kolay olmasa gerek. Onun için Sayın Siyami YOZGAT hocamı tebrik ediyorum.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitapları ilk ve ortaokul çağındaki çocuklarımız bilmesi gereken mini ilmihal diyebileceğimiz bilgeler içeriyor. Bu bilgileri derli toplu biçimde sunmak büyük bilgi birikimi ister.  Birçok kitabı inceleyip geniş çapta araştırma yapmak gerekir. Kitabın yaş grubuna uygun olmasının yanında konuları anlamlı resimlerle ayet ve hadislerle zenginleştirerek çocukların anlayabileceği ve de ilgisini çekebilecek bir şekilde sunmak gerekir. Sayın Siyami YOZGAT kitabını yazarken bütün bunları göz önünde bulundurmuş; kitabını şiirler, ilahiler, kıssalar ve okuma parçaları ile zenginleştirmiş. Bu anlamda hocam çok başarılı 2 eser yazmış.

Kitabın içindekiler kısmı Allah’a İman ve Besmele, Peygamberimiz ve Din, İbadetler, İslamın Şartları ve Çevremiz diye sistemli bir şekilde düzenlemiş. Bilgi ve tashih hatalarını olabildiğince azaltmış. İhtilaflı, zihin karıştırıcı hiçbir konuya yer vermemiş. Dini kavramların ifade ediliş biçimi özenle seçilmiş.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Türkçe ders kitaplarının yaş grubuna uygun seviyede ve özgün olmasına dikkat etmiş. Kavramların anlaşılabilmesi için gerekli açıklamları yapmış. Kitabında zaman zaman Almanca kelimelere de yer vermiş. Kısaca günlük hayatta geçerli olan bilgileri ayrıntıya girmeden yeteri kadar malumatla akıcı bir Türkçe ile aktarmış. Tebrikler bizden, takdir Allah’tan. Başarıların devamını dilerim. Yeni çalışmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

NURİ KAYA 

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: yasin
İsim: YASİN ÜNLÜ Yaşadığı İl: Ankara Yaşadığı İlçe: Yenimahalle Meslek: İnşaat Teknikeri