Sorgun Düşünce Kulübü’nün 5 Yılı

Sorgun Düşünce Kulübü beş yılı geride bıraktı. Sorgun Düşünce Kulübü, geride kalan beş yılda kuruluş gayesi olan “özgün”, “faydalı”, “yapılabilir” düşünce üretimini esas aldı.

Abbas Sayar Okumaları, Sorgun Makaleleri, Sorgun Düşünce Kulübü İnternet Sitesi, Sorgunlu Üniversiteliler Kataloğu Projesi, Sorgun Ansiklopedisi Projesi, Sorgun Kronolojisi, Sorgun Bibliyografyası, Salih Paşa Camii 200. yıl Anma Kitabı Projesi, Sorgun Bilgi Kaynaklarını Toplama Projesi, Yıllık Sorgun Kahvaltıları, Sorgunlu Akademisyenlerle Buluşma Projesi, Sorgun Düşünce Kulübü’nün “özgün”, “faydalı” ve “yapılabilir” düşünce üretimi örneklerindendir.

Özünde bir ” bir araya gelme projesi ” olan Sorgun Düşünce Kulübü, birbirini uzaktan tanıyıp araya giren yirmi yılda birbirlerini pek görmeyen, dahası birbirini hiç tanımayan Sorgun’un çocuklarını aynı tabaktan kahvaltı yapacak kadar yakınlaştırmış; Sorgun’un çocuklarını İstanbul gibi koca bir şehirde beş yıl boyunca her ay Tarihi Salih Paşa Camii’nin, ağaçlar altında, pınarından şırıl şırıl su akan, tahta masa ve tahta sandalyeli çay bahçesinde toplar gibi toplamıştır.

Sorgun Düşünce Kulübü, kazananının baştan belli olduğu küresel bir oyunun baştan kaybedeni olan, oyun sürsün diye “Sahte Gündem Mühendisliği ” ile oyalanan bir ülkede neler yaşanabilirse onların yaşandığı bir ortamda kendi gündemini belirlemiştir.

Sorgun Düşünce Kulübü, ilan ettiği çalışma yaklaşımına sadık kalmış, Sorgun ve Sorgunlular için düşünce üretimini temel alan bir yaklaşımla çalışmıştır. Sorgun Düşünce Kulübü, Sorgun’lu üniversite mezunları ve Sorgun’lu üniversite öğrencilerini, Sorgun ve Sorgun’lular için birlikte düşünce üretmek üzere bir araya getirmiştir. Sorgun Düşünce Kulübü, Sorgun ve Sorgunlu’nun gündemine yoğunlaşan bir yaklaşımla çalışmıştır.

Sorgun Düşünce Kulübü’nce yapılanlar, yapılabilecekler ve yapılması gerekenler karşısında küçük kalabilir, ancak; yapılanlar, yapılabilecekler ve yapılması gerekenlerin rehber ve referansıdır.

 

ADNAN KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: yasin
İsim: YASİN ÜNLÜ Yaşadığı İl: Ankara Yaşadığı İlçe: Yenimahalle Meslek: İnşaat Teknikeri