Rauf Yücel ve “Sorgun’dan Çıktım Yola”

Sorgun’dan Çıktım Yola, Prof. Dr. Rauf Yücel’in Eylül ayında Sorgun Belediyesi tarafından yayınlanan anı kitabının adı. Oldukça hacimli olan bu kitabın devamının da geleceğini hemen hatırlatalım. Yazım süreci 3 yılı bulan kitap Rauf Yücel’in geniş ailesinin köklerini anlatarak başlıyor ve kendisinin liseden mezun oluşuna kadar devam eden süreci kapsıyor. Öyle anlaşılıyor ki bundan sonraki cilt ya da ciltler yazarın üniversite hayatı ve sonrasını konu alacak.

sorgundan çıktım yolaBu eser, (Sorgun üzerine) türünün bu çapta ilk örneği olması münasebetiyle bizim için büyük önem arz etmektedir. Sorgun Düşünce Kulübü olarak bugüne kadar tek bir kitabı konu alan bir dosya yayınlamadık. Genellikle külliyat incelemeleri yaptık. Lakin gerek eserin güncelliği, gerekse içeriği bizi üzerinde özel bir dosya çalışması yapmaya sevk etti.

Alanında ilk olan bu özgün çalışmanın Sorgun kültürü, edebiyatı ve tarihi açısından şimdiden çok özel bir yer edindiğini ve bundan sonra yapılacak çalışmalara da örnek teşkil edeceğini düşünmekteyiz.

Her ne kadar otobiyografik bir anı kitabı gibi algılansa da, Sorgun Düşünce Kulübü olarak tarih ve kültür bilinci açısından bu eseri her Sorgunlunun mutlaka okumasını tavsiye ediyor; hocamız Prof. Dr. Rauf Yücel’e özenli çalışması ve emekleri için teşekkür ediyoruz. Çalışmanın devamını da en yakın zamanda okumayı ümit ediyoruz.

   

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

www.sorgundusuncekulubu.com

Author: Yönetici