Yazmış Roman Olmuş…

İnsanlar, yaşadıkları olayları sözlü olarak anlatmayı severler ve anlatırken, anlatımlarının bir yerinde “yazsam roman olur” diye bir ifade kullanırlar. Bu ifadeyle çoğunlukla, yaşadıklarının romanlara konu olabilecek ilginçlikte olduğunu vurgulamak isterler. Ancak anlatmak kolay, yazmak zordur. Bu nedenle yaşananlar roman olamadan unutulur gider.

Prof. Dr. Rauf Yücel (İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı /Emekli Öğretim Üyesi) anılarının unutulup gitmesine izin vermemiş, anılarını yazmış ve anıları roman olmuş.

Prof. Dr. Rauf Yücel’in anı kitaplarının dışında, “Veteriner Özel Cerrahi”, “Evcil Hayvanların Ayak Hastalıkları”, “Atların  Ortopedik Hastalıkları”, “Veteriner Cerrahi Terimler Sözlüğü” adlı akademik kitapları, “Sevdiğimi Demez  İsem”, “Gezilerden Dizelere” adlı şiir kitapları ve “Saniş Halanın Mektupları” adıyla yazılmış hikayeleri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Rauf Yücel’in , sonundaki fotoğraflarla birlikte, 424 sayfadan oluşan “Sorgun’dan Çıktım Yola Anılar 1” adlı anı kitabı (1. baskı) Eylül 2013 tarihinde yayınlamıştı. 435 sayfadan oluşan “Sorgun’dan Çıktım Yola Anılar 2” adlı anı kitabı da (1. Baskı) Mart 2015 tarihinde yayınlandı.

“Sorgun’dan Çıktım Yola Anılar 1” adlı kitap: “Tahta valizime kişisel eşyalarımı doldurarak Eylülün son günlerinde Sorgun’dan ayrılmıştım. Yozgat üzerinden Yerköy’e gelip de üniversite kayıtları için ilk defa bineceğim trenle Ankara’ya hareket ederken, bütün heyecanlarla, ümitlerle hayallerle dolu bir hayata adım atmanın sevinç ve saadetini yaşıyordum.” cümleleri ile bitmişti (sayfa 414).

“Sorgun’dan Çıktım Yola Anılar 2” adlı  kitap ise, birinci kitabın bittiği yerden: “Yerköy’den sabah saat 10’ da kalkan tren, Kayseri’den gelip Ankara’ya doğru yol alıyordu. Trene  binişimiz bir telaş ve hengâme içinde olmuştu. Başka yolcuların yardımı ile 3. mevkinin hangi vagon olduğunu öğrenmiş daracık koridorları geçerek bulduğum bir yere oturmuş tahta valizimi de yukarıdaki raflara yerleştirmiştim.” cümleleri ile başlıyor (sayfa 7).

“Sorgun’dan Çıktım Yola Anılar 2” adlı kitaptaki anılar; “Üniversite Yıllarım” (sayfa 7), “Birinci Almanya Yolculuğum” (sayfa 119), “Yurda Dönüş ve Fakülteden Mezuniyetim” (sayfa 142), “Adana, Meslekte İlk Görev Yerim” (sayfa 147), “Evlilik Yolunda İlk Adımlar” (sayfa 161), “Askere Gidiyorum” (sayfa 189), “Artık Nişanımız Yapılıyor” (sayfa 204), “Komando Eğitimi” (sayfa 209 ), “Tank  Subayı Olarak Islahiye’deki Günlerim” (sayfa 219), “Hafik İnekhanesi” (sayfa 239), “Doktora Yapmak İçin Batı Almanya’ya Gidiyorum” (sayfa 247), “Adana’da Evleniyorum” (sayfa 267), “Kızımız Çiğdem Doğuyor” (sayfa 293), “Elazığ Veteriner Fakültesi’ndeki Günlerim” (sayfa 319), “Kızım Özlem’in Doğumu” (sayfa 359) başlıklarıyla anlatılmış.

Yaşananların, romanı olmuş “Sorgun’dan Çıktım Yola Anılar 1” ve “Sorgun’dan Çıktım Yola Anılar 2” adlı kitapların, roman olmayı bekleyen yaşamlara ilham vermesini diliyorum.

 

Adnan KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: Fatih
İsim: FATİH ŞAHBAZ Yaşadığı İl: İstanbul Yaşadığı İlçe: Üsküdar Meslek: T.Halk Bankası A.Ş.