Asaletin Rengi Siyah

Geçenlerde “Seksenler” dizisini izlerken, ortaokul yıllarıma gidivermişim. Gerçekten de o rengârenk gömleklerden giymiş olduğuma inanamadım. Bol paçalı pantolonlar, renkli gömlekler, “pek de yakışmıyormuş” diye geçirdim içimden. Oysa o zamanlar ne kadar da severek ve beğenerek giyiyorduk, değil mi?  Acaba moda böyle bir şey mi idi. Aynı tasarımlar yine moda olsa tekrar alır, almakla da kalmaz beğeniyle giyer miydim? Dün alışveriş merkezini gezerken bu tür düşüncelerle baktım vitrinlere… Evet, yine renkli kıyafetler süslüyordu ışıl ışıl alışveriş merkezlerinin renkli vitrinlerini… Ama hiç birini almak gelmedi içimden. Kendi üzerime çevirdim bakışlarımı. Yine her zamanki gibi koyu renkler özellikle de siyah hâkimdi. Belki de moda kadar yaşın da önemi vardı giyim tarzımızı belirlemekte. Yaş ilerledikçe koyu renkleri daha mı yakıştırıyordum kendime? Hem siyah asaletin rengiydi benim için, vazgeçilmezdi… Bu düşüncelerle bu hafta ki köşe yazımı siyaha ayırmaya karar verdim.

Aslında, doğada siyah renk yoktur! Orta öğretim yıllarındaki Fen Bilgisi derslerinden hatırlayacağımız üzere siyahın dalga boyunu ve frekansını söyleyemeyiz, ışığı yok ediyorsa, ya da emiyorsa burada siyahtan bahsedilebilir. Işığı yansıtmak yerine emen pigmentler siyah olarak görünür ve ortamda ışık yok ise her yer karanlıktır yani siyahtır deriz. Her şey bir anda görünmez oluverir.

Hemen her filmde görmeye alıştığımız, üzüntülü hallerin veya cenaze törenlerinin canlandırıldığı sahnelerde herkes siyah renklere bürünmüştür. Çünkü siyah renk üzüntü ve matemi temsil eder…

Güçlü görünmek istiyorsanız, o gün mutlaka siyah renkli kıyafetleri tercih edin derim. Mafya babalarının bile otorite sağlamak için tercih ettiği tek renktir bu ihtişamlı renk…

Bir iş görüşmesine gidecekseniz, bir sunum yapacaksanız ya da karşınızdakini ikna etmeniz gereken önemli bir konu varsa tercihinizi mutlaka siyahtan yana kullanmalısınız. Asaletin simgesi olan bu özel renk muhatabınızı ilk anda etkileyerek işinizi son derece kolaylaştıracaktır.

Makam araçlarının vazgeçilmezidir siyah renk ve olmazsa olmaz rengidir makam aracı şoför kıyafetlerinin de…

Aynı zamanda gizemin rengidir siyah.  Ama bu özel ve gizemli rengi asla çocuklarınızın odasında kullanmayın. Çünkü çocuklarınızı karamsarlığa iterek iç âlemlerini olumsuz etkilemesi yüksek ihtimal.

Ünlü iş adamları, şovmenler, tiyatrocular vs. halka mal olmuş bu kişiler, hep siyah renkli giysileri tercih etmişlerdir. Çünkü siyah giyinmek öz güven verir, asaletinizi ortaya çıkarır, kararlı olduğunuzu karşınızdakine gösterir ve azminize hayran bıraktırır.

Kilo probleminiz var ise; bir beden küçük görünmek için de bire birdir siyah renk…

Bazen de sizin yalnız olduğunuzu ispat eder bu gizemli renk…

Gerçi siyah renk kötülüğü de çağrıştırır. Örneğin filmlerde şeytanı ve tüm kötü karakterleri siyah renk ile sembolize etmişlerdir hep…

İki dünya arasındaki bağlantıyı da gösterir siyah renk. Belki de Azrail (as)’ı siyah renk ile giydirmelerinin nedeni de budur.

Her şeye rağmen tek favorimdir siyah, asaletin rengi…

 

Prof. Dr. Hamdi Temel

 

 

 

 

 

Author: Yönetici