Biliyon mu? (Yerel Şiveyle)

Esgi zamannarın birinde adamın biri gayığınan garşıdan garşıya geçerken gayıhçıyı soru yağmuruna dutup;  şu mevzuyu biliyon mu, bu mevzuyu biliyon mu, deyin soru soruyo, gayıhçı da her soruya bilmiyom diye cevap veriyomuş.

Gayıhçı “bilmiyom” dedikçe, adam gayıhçıya  “Vah vah, desene gitti ömrüyün yarısı!” diyomuş.

Yolcuğun bi yerinde denizin dalgaları yuğselip gayığı sallayıp devirecek gibi olunca; gayıhçı adama dönüp; “Hep sen sordun bi soru da ben sorsam olur mu?” demiş. Adam buyur sor deyinci, gayıhçı adama; “ Yüzme biliyon mu?” diye sormuş.

Adam cevaben yüzme bilmediğini söyleyince, gayıhçı adama; “Vah vah, desene gitti ömrüyün tümü!” demiş.

Terlemedikleri için yahaları kirlenmediğinden heral, beyaz yahalılar denen ohumuş kesim, gayıhçıya soru soran adam gibi durmadan şunu biliyonuz mu, bunu biliyonuz mu diyerekten millete türlü türlü soru soruyorlar.

Millete sorulan sorulardan biri de; “Tarih biliyon mu?” sorusudur.

Milletin goğnüne galsa, gendisine şu sorular sorulsun ister: İşiniz gucünüz var mı? Geçiminiz dilliğiniz, haliniz keyfiyetiniz nası? Eviniz barhınız, malınız mülkünüz var mı? Geliriniz, aylığınız, mayışınız neğatter? Mesariflerinen başa çıhabiliyonuz mu? Borcunuz harcınız var mı? Gısacası iki yahanız bi araya geliyo mu?  Ayın sonunu getirebiliyonuz mu? Tek kelimeyle: Yetirebiliyonuz mu?

Yooh ille de tarihden sorulacah deniyosa ve madem tarih de geçmişinen ilgileniyosa o zaman millete sorulacah tek tarih sorusu: “Dün ne yediğini hatırlayan var mı?” sorusu olabilir.

Bu arada millet, durmadan gendilerine soru soranlara, gayıhçı hesabı bi soru soracah olsa o bi soru ihtimal şu olur: “Geçimin ne olduğunu biliyon mu?”

 

Adnan KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

           

 

 

Author: sevare