Kaymakam Levent Kılıç

2015 yılı Ekim ayı toplantımızı Üsküdar/Fethipaşa’da yaptık. Her toplantıda, bir sonraki ayın dosya konusunu belirliyoruz ancak zaman geçtikçe, konu belirlemek ve konuların üzerinde uzlaşmak biraz daha titiz davranmayı gerektirir hale geldi. Planladığımız birçok konuda aylık dosya hazırladık. Yeni dosya konusu belirlemek biraz daha zorlaştı. Toplantıdan bir hafta sonra dönem başkanımız Fatih Şahbaz beni aradı. Bu ayki dosya konusu Sorgun’dan portreler dedi. Senin hissene düşen de Sorgun’un Eski Kaymakamı Levent Kılıç Bey dedi. Hem sevindim. Hem de şaşırdım. Çünkü Levent Kılıç gibi başarılı bir bürokratı yazmak bana nasip oluyordu. Şaşırdım çünkü ben Sorgun’dan ayrılalı yıllar olmuştu. Levent Beyi görmek yılda bir defa nasip oluyordu ve Levent Beyi yakinen tanımıyordum. Levent Beyle ilk karşılaşmamız 2013’deki Sorgun toplantısında olmuştu. İkinci karşılaşmamız Sorgun’daki toplantıya davet etmek için Recep arkadaşımla beraber makamına yaptığımız ziyarette olmuştu. O sırada Kaymakam Bey, toplantıda olmasına rağmen toplantısına ara verip bizi çok sıcak karşılamıştı. Davetimizi de kabul etmişti. Fakat valilik tarafından görevlendirilme yapıldığı için, çok istemesine rağmen toplantımıza katılamamıştı. Levent Beyle üçüncü karşılaşmamız (tayini Sorgun’dan Çorlu’ya çıkınca, SDK olarak Levent Kılıç Bey’e hem hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğumuz hem de Kasım 2014 toplantısını yaptığımız) Çorlu’da oldu. Az da olsa Levent Beyi bu ziyaretimizde tanıma fırsatı buldum. Bunların dışında Levent Beyle ilgili yazacaklarım kendi izlenimlerimden daha çok araştırmalarım ve Sorgun halkının anlattıkları üzerinde olacaktır.

Levent Kılıç, 1966 yılında Çorum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çorum’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü 1989 yılında tamamladı. Evli ve iki çocuk babası olan Levent Kılıç’ın görev kronolojisi şöyledir:

1990 yılında Amasya’da Kaymakam adayı olarak göreve başladı.
1994-1997 arası Kastamonu-Küre İlçesi Kaymakamı
1997-2002 arası Erzurum-Narman İlçesi Kaymakamı
2002-2003 arası Osmaniye Vali Yardımcılığı
2003-2005 arası Yozgat-Sarıkaya İlçesi Kaymakamı
2005-2010 arası İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevi
10 Ağustos 2010- 3 Eylül 2014 arası Yozgat-Sorgun İlçesi Kaymakamlığı
2014- (temennim vali oluncaya kadar) Tekirdağ-Çorlu ilçesi Kaymakamlığı

Levent Bey’in söylediği gibi kalan için de giden için de zor olan bu tayin dönemlerinde önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Kendisi Sorgun Kaymakamlığı yapmaktan büyük zevk aldığını söylemektedir. Sorgun’da birçok kaymakam görev yaptı. Ama sayın Levent Kılıç Sorgun’da iz bırakan ender kaymakamlarımızdan biridir. Bu sebeple hem SDK’nın gönlünde hem de içinde yaşadıkları coğrafyada halkın gönlünde iz bırakmıştır. Levent Bey Sorgun’dan Çorlu’ya tayini çıktığında, mesleki kariyerindeki başarılarının yanında özellikle sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle hep gündemde olmuştur. Sorgun’da görev yaptığı yıllar içerisinde Sorgun halkıyla bütünleşmiş; Sorgun’un her köşesini gezmiş, sadece makamında oturarak vakit geçirmemiş, esnaf ziyaretleri, köy ziyaretleri, spor faaliyetleri, fakir fukara ile yakından ilgilenmek, özellikle okul müdürleri ve öğretmenlerle beraber bisiklet turlarına katılma gibi her türlü faaliyeti başarı ile yürütmüştür. Ayrıca yanına gelen her vatandaşla ilgilenip selamlaşan, konuşan, onların sorunlarını bir bir dinleyip isteklerine cevap vererek, halkıyla bütünleşen kısaca sosyal yönü ile de renkli görüntüler oluşturan bir kaymakamdı.

Marifet değerli insanlara sarılmakta, kucaklamakta değil onları uzun süre bırakmamaktadır. Bizler de Levent Beyi kubbede bıraktığı hoş seda ile anacağız daima. Hâlihazırda Çorlu Kaymakamlığı görevinde bulunan Sayın Levent Kılıç Bey’e bu son görevinde başarılar dilerim. Son diyorum, inşallah bundan sonraki görevinin valilik olmasını temenni ediyorum. Ayrıca şu ana kadar SDK’ya göstermiş olduğu ilgiden dolayı da teşekkür ederim.

Nuri KAYA
SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare