Hafız Hüseyin Korkmaz

Hafız Hüseyin Korkmaz 1938 yılında Yozgat ili, Sorgun İlçesi, Karakız Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Mensup olduğu sülalenin adı; Pulluğul’dur. Ana adı Hafize, baba adı ise Mehmet’tir.

Hafız Hüseyin Korkmaz ilk Kur’an eğitimini başta kendi köyü olmak üzere yakın ve uzak köylerdeki din adamlarından almıştır. Kur’an eğitimi aldığı hocaları arasında, Ahmetfakılı Köyü’nde mukim Ekşi Hoca adıyla tanınan Osman Öztürk Hoca ve Kayakışla Köyünde mukim Kayakışlalı Bekir Efendi adıyla tanınan Bekir Yazar Hoca bulunmaktadır.

Hafız Hüseyin Korkmaz Kur’an eğitimine İstanbul ve Adapazarı’nda devam ederek çok küçük yaşta Hafız olmuştur.

Yozgat İli, Sorgun İlçesi’ne bağlı Araplı ve İncesu köylerinde, Yozgat İli Saraykent İlçesine bağlı İzibüyük köyünde ve kendi köyü Karakız köyünde imamlık görevlerinde bulunmuş, bu görevleri esnasında aynı zamanda Kur’an eğitimi vermiş ve hafız yetiştirmiştir.

Hafız Hüseyin Korkmaz, askerliğini İzmir İli Seferihisar İlçesinde sıhhiyeci olarak yapmıştır. Dışarıdan bitirme imtihanlarını vererek Sorgun Yeşilyurt İlkokulu’ndan mezun olmuştur.

Hafız Hüseyin Korkmaz, 1966 yılında Tarihi Sorgun Kur’an Kursu’na atanmış, 1966 -1984 yılları arasında Tarihi Sorgun Kur’an Kursu’nda Kur’an eğitimi vermiş ve hafız yetiştirmiştir.

Hafız Hüseyin Korkmaz, 1984 yılında Amasya İli Merzifon İlçesi Çelebi Mehmet Medresesi(Sultaniye Medresesi) Kur’an Kursu’na tayin edilmiştir.

Hafız Hüseyin Korkmaz 1985 yılında vefat etmiştir. Karakız Köyü’nde (beldesinde) bir sokağa, Sorgun ilçesi Yeni Mahalle’de bir caddeye ismi verilen merhum Hafız Hüseyin Korkmaz’ın mezarı Sorgun Karşıyaka Mezarlığı’ndadır.

FOTOĞRAFLAR:

1

Merhum Hafız Hüseyin Korkmaz

ekşi hoca

Merhum Ekşi Hoca ( Osman Öztürk Hoca )
(Fotoğraf: ahmetfakili.com adlı internet sitesi )

kayaşlı
Merhum Kayakışlalı Bekir Efendi (Bekir Yazar Hoca )

 

karakız köyü
Karakız Köyü (Beldesi ) Hüseyin Hafız Sokağı

yeni mahalle
Sorgun Yenimahalle Hafız Hüseyin Korkmaz Caddesi

mezarlık

Merhum Hafız Hüseyin Korkmaz’ın Mezarı

Adnan KORKMAZ

Sorgun Düşünce Kulübü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Author: sevare