Prof. Dr. Faruk Bilir / Hukuk

Faruk BilirSelçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Faruk Bilir, 1971 yılı Sorgun doğumludur. Bilir, ilk, orta ve lise öğrenimini Sorgun’da tamamlamıştır.

1990 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde başladığı yükseköğrenimini 1994 yılında tamamladı. 1995 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Anayasa Hukuku Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak atandı. 1997 yılında Selçuk Üniversitesi’nde yüksek lisansını, 2001 yılında aynı üniversitede doktorasını tamamladı. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. 2008 yılının Ocak ayında Anayasa Hukuku doçenti oldu. Faruk Bilir, 2013 yılında profesör olmuştur.

Prof. Bilir, Halen Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Kamu Hukuku Bölüm Başkan yardımcısı olarak göreve devam etmektedir.

Anayasa hukuku, siyaset bilimi ve insan hakları alanında çalışan Faruk Bilir’in “Türkiye’de Milletvekilliği ve Milletvekilliğinin Sona Ermesi”,  “Siyasi Partilerde Parlamento Adaylarının Belirlenmesi (Karşılaştırmalı Bir İnceleme)”, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Yargılama Yetkisi” ve  “Türk Anayasa Hukuku” isimli kitapları ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

 

YAYINLANAN KİTAPLARI:

Türk Anayasa Hukuku

Anayasa Hukuku Uygulamaları

Sorularla Anayasa Hukuku

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Yargılama Yetkisi

Türkiye’de Milletvekilliği ve Milletvekilliğinin Sona Ermesi

Yeni Anayasa, Yeni Mutabakat & Anayasa’nın Güncel Sorunları ve Çözüm Önerileri

Author: yasin
İsim: YASİN ÜNLÜ Yaşadığı İl: Ankara Yaşadığı İlçe: Yenimahalle Meslek: İnşaat Teknikeri