Sorgun’dan Çıktım Yola / Anılar-3

Prof. Dr. Rauf Yücel Hocamızın,  ilk cildi Eylül 2013’te, 2. cildi Mart 2015’te  yayınlanan, her ikisini de  büyük bir ilgi ve merakla okuduğumuz, web sitemizde birer dosya konusu olarak incelediğimiz “Sorgun’dan Çıktım Yola” adlı anılar serisinin 3. cildi de (2. Ciltten tam iki yıl sonra) Mart 2017’de Sorgun Belediyesi tarafından yayınlandı.

1. ciltle ilgili sunuş yazımızda aşağıdaki cümlelere yer vermiştik:

“Bu eser, (Sorgun üzerine) türünün bu çapta ilk örneği olması münasebetiyle bizim için büyük önem arz etmektedir. Sorgun Düşünce Kulübü olarak bugüne kadar tek bir kitabı konu alan bir dosya yayınlamadık. Genellikle külliyat incelemeleri yaptık. Lakin gerek eserin güncelliği, gerekse içeriği bizi üzerinde özel bir dosya çalışması yapmaya sevk etti.

Alanında ilk olan bu özgün çalışmanın Sorgun kültürü, edebiyatı ve tarihi açısından şimdiden çok özel bir yer edindiğini ve bundan sonra yapılacak çalışmalara da örnek teşkil edeceğini düşünmekteyiz.

Her ne kadar otobiyografik bir anı kitabı gibi algılansa da, Sorgun Düşünce Kulübü olarak tarih ve kültür bilinci açısından bu eseri her Sorgunlunun mutlaka okumasını tavsiye ediyor; hocamız Prof. Dr. Rauf Yücel’e özenli çalışması ve emekleri için teşekkür ediyoruz.”

2. ciltle ilgili sunuş yazımız ise şöyleydi:

Heyecanla beklediğimiz ikinci cilt de, ‘bir buçuk yıl beklediğimize değdi’ dedirtecek türden bir çalışma olmuş. Rauf Hocamızın ilk ciltten aşina olduğumuz hayranlık veren ve neredeyse hiçbir detayı atlamayan hafızası, bilim adamı titizliği, kronolojiye bağlı anlatım tarzı ve akıcı uslübünü bu ciltte de görmek mümkün. İlk cildin önemli kısmına hakim olan ve roman tadı veren kurgusal anlatımın yerini, bu defa birebir tecrübeler ve yaşanmış olayların doğrudan aktarımı almış. Bir sonraki 3. ciltte ise ağırlıklı olarak İstanbul yılları işlenecek. Şimdiden sabırsızlıkla beklediğimiz son cildin yazım sürecinde değerli Rauf Yücel Hocamıza kolaylıklar diliyor, bu anlamlı eser için bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

Rauf Hocamızın Nisan 2014’te başlayıp Haziran 2016’da bitirdiği üçüncü, cilt 78 yıllık ömrünün son 39 yılına yani tamı tamına yarısına ışık tutuyor. Bu sebeple önceki iki cilde göre daha kapsamlı. Rauf Yücel önsözde üçüncü cildin içeriği hakkında şunları söylüyor:

“Acıları, kederleri, sevinç ve coşkularıyla 40 yıla yaklaşan bir zaman dilimi. Bu zaman diliminde hatırlayabildiğim kadarıyla benim için olaylar, yine kronolojik sırayla anlatılmaya çalışıldı. Ailem, iş arkadaşlarım, çalıştığım fakülte ve üniversite çevresi ile bu dönemde ülkemizde yaşananlar bu cildin ana konularını oluşturdu.”

Üç  ciltlik eserin odak noktasında, Sorgun, bilime adanmış bir hayat ve Anadolu var.

Hocamızı tebrik ediyor, kendisine sağlıklı uzun bir ömür diliyor, başarılı çalışmalarının devamını bekliyoruz.

 

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare