Sorgun Düşünce Kulübü 2015 Yılı Sorgun Toplantısı Değerlendirmesi

Sorgun Düşünce Kulübünün Sorgun toplantılarının beşincisi, 18 Temmuz Cumartesi, Ramazan Bayramının ikinci günü Sorgun’da Şahbazlar Dinlenme tesisi konferans salonunda yapıldı.

SDK’nın geleneksel hale gelen ve her yıl Sorgun’da düzenlediği toplantının bu yılki amacı; Sorgun’da görev yapan veya emekli olan eğitimcileri buluşturmak, konusu ise eğitimdi. Sabah kahvaltısıyla başlayan toplantıya eski Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ, Maliye Eski Bakanı Lütfullah Kayalar, Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, yerel gazeteciler, STK temsilcileri, okul müdürleri ve öğretmen meslektaşlar, hukukçularımız, akademisyenlerimiz, esnaflarımız ve diğer meslek mensupları katıldılar. Katılımcıların her birine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

Toplantının açılış konuşmasını Sorgun Düşünce Kulübü’nün dönem başkanı Fatih Şahbaz yaptı. “Toplantılarımıza her yıl özel konuklar davet ediyoruz. Bu yılki özel konuklarımız olarak da Sorgun’da görev yapmış, Sorgun’un eğitimine büyük katkı sağlamış öğretmenlerimizi davet ettik” dedi.
Sorgun Düşünce Kulübü üyelerinden S. Hatipoğlu “Eğitim ve Kalkınma” konulu bir sunum yaptı. Yozgat’ın eğitime bağlı kalkınmışlığını, istatistikî verilerle çok güzel özetledi.

Sorgun Düşünce Kulübü üyelerinden Abdullah Alpaydın ise Sorgun Düşünce Kulübü’nün 2015 yılında çıkardığı “SDK 2014 Yıllığı” ve çocuklar için hazırlanan “Rengarenk Sorgun” adlı boyama kitabı hakkında bilgi verdi.

Sonrasında eski bakanlarımız Bekir Bozdağ ve Lütfullah Kayalar, Sorgun Kaymakamı Ali Aslantaş, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ve Sorgun Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci kısa konuşmalar yaptılar. Daha sonra toplantıda bulunan diğer bütün davetlilerimiz sırasıyla eğitim üzerine değerlendirme ve eleştirilerini yaptılar. Konuşmacılardan son olarak Sorgun Belediyesi Eski Başkanı Yılmaz Kılıçarslan vefa konuşması yaptı.

Toplantımıza Sorgun’un yerel gazetecilerinden Doğan Özmen ve Durali Doğan her zaman olduğu gibi yakın ilgi gösterdiler. Bu ilgilerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Toplantıya akademisyenlerimiz de renk kattı. Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Bilir ve Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof. Dr. Haluk Selvi eğitim ve Sorgun Düşünce Kulübü ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Tamamen gönüllü çabalarla gerçekleştirilen toplantıyı, katılımcılar çok küçük eksiklik ve aksaklıkların dışında genellikle olumlu değerlendirmişlerdir. Gerek toplantı öncesinde, gerek toplantı sırasında verilen sunumdan, hizmetten, herkese söz hakkı verilmesinden oldukça memnun kaldıklarını belirtmişlerdir. Şu bir gerçek ki, SDK koordinasyonunda yapılan bu toplantıların verimliliği yıldan yıla artmaktadır. Bunun yanı sıra Sorgun halkının da SDK’dan beklentisi artmaktadır.

Sonuç olarak, Sorgun Düşünce Kulübü’nün yaptığı bu toplantı, katılımcıların başarılı bulduğu bir etkinlik olarak geride kaldı. Bu toplantı hem katılımcılar hem de Sorgun Düşünce Kulübü için son derece eğitici ve öğretici bir çalışma olmuştur. Sorgun’da bundan sonra yapılacak toplantılar ve organizasyonlar açısından oldukça önemli tecrübeler kazandırmıştır. Katılımcılar SDK’nın Sorgun’da bir fedakârlık yapma rolü ve farkındalık oluşturma misyonunu açıkça ortaya koymuştur.

İnternet aracılığıyla Sorgun Düşünce Kulübünün faaliyetlerini takip eden arkadaşlarımızın varlığı da düşünüldüğünde, yapılan çalışmaların daha geniş kitlelerle de ulaştığı görülmektedir. Bu anlamda toplantının çok verimli geçtiğine inanıyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Nuri KAYA
SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare