Sorgun Yöresel Kalkınma Çalıştayı Gerçekleştirildi

Sorgun Kaymakamlığı, Sorgun Belediye Başkanlığı, Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası ve Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın katkılarıyla düzenlenen Çalıştay İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalıştay Başkanlığını Dicle Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel Başkan yardımcılığını Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Böyükata’nın yaptığı Çalıştayda ilçenin kültürel ve ekonomik sorunları dile getirildi.

Çalıştaya Kaymakam Ali Arslantaş, Belediye Başkan Vekili Murat Gürbüz, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Tahir Demirel, Soförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Kaplan, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Çalıştayda konuşan Prof. Dr. Hamdi Temel “Üniversite ile iş adamlarının işbirliği yapması gerektiğine” dikkat çekerek”İşverenler Arge çalışması yapmıyor. İş adamları hedef koymuyor” dedi. Temel “Üniversite ile iş adamlarının işbirliğinde büyük kazançlar olduğunu” söyledi.

Belediye Başkan Vekili Murat Gürbüz”Sorgun tarım, hayvancılık, yer altı ve tarihi zenginlikleri olan bir ilçe. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım” dedi.

Çalıştayda  konuşan Kaymakam Ali Arslantaş ise “Kültürel mirasın korunması gerektiğinin altını çizerek “Sorgun barış ve hoşgürü kentidir.Tarihte güneş tutulması bile barış sebebi olmuştur.” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan yaptığı konuşmada ilçenin ekonomik envanterini ortaya koyarak “ İlçemiz İç Anadolu bölgesinin cazibe merkezidir. Nakliyecilik, tarım gelişmiş. Termal kaynaklar, uranyum, manganez yatağı bir ilçeyiz. Buna rağmen Sorgun göç veriyor. Göçü önlememiz lazım. Daha bir fakültemiz yok. Sorgun Yozgat arasına ikinci bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması çok zaruri.” dedi.

Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Aktaş’ta çalıştayda bir konuşma yaparak işyerlerinin çırak ve personel bulma sıkıntısını dile getirdi. Aktaş”Yozgat Sorgun’u kucaklamalı, birlikte büyüyerek şu göç sorununu sona erdirmeliyiz” şeklinde konuştu.

İş adamı Serkan Uzun ise,  yatırımlarla ilgili yörede karşılaşılan zorluklar hakkında yaşadıklarını ve gözlemlerini aktararak bir işletmeci olarak karşılaştığı sıkıntıları salondakilerle paylaştı. Uzun “Proje üreterek kalkınabiliriz İzosis olarak Türkiye’de hızlı büyüyen ilk 100 şirketin içerisinde 45. sıradayız.” dedi. Uzun, Yozgat’ta bürokrasinin ağır yürüdüğünü de vurguladı.

Prof. Dr. İhsan Bulut çalıştayda “Sorgun Turizmi ve Eko turizm Potansiyeli” konulu bir sunum yaptı. Çalıştay; atölye çalışmaları ve yöre bazında swot analizi ile sona erdi.

 

(Kaynak: Sorgun Selam Gazetesi)

Author: Yönetici