Söz Uçar Mahalli Gazete Kalır…

Sorgun Düşünce Kulübü bu ay gündemine geçmişten bugüne Sorgun mahalli gazetelerini ve onları çıkaranları aldı.

Sorgun, Yeşilova, Sorgun Postası, Sorgun’un Sesi, Selam, Artı Haber, Ortam, değişik zamanlarda çıkmış bir kısmı halen çıkmakta olan mahalli gazeteler.

Ve onları çıkaranlar: Nevzat COŞGUN, Yakup ÖZDEMİR Doğan ÖZMEN, Ahmet YILMAZ, Durali DOĞAN, Siyami YOZGAT.

Mahalli gazetecilik zordur. Mahalli gazete çıkaranlar, mahalli gazetede habere konu olan kişi ve kurumlarla aynı sosyal çevre içinde yaşamanın zorluğu içindedirler.

Başka zorluklar da vardır. Gazeteciliğin doğası gereği yazdıklarınıza çok dikkat etmek zorundasınızdır. Kulaktan dolma bilgilerle haber yapamazsınız. Tarafsız, dürüst ve adil olmanız gerekir.

Mahalli gazetecilik ekonomik zorluklarla yapılan bir iştir. Ülke düzeyinde dağıtım yapan gazeteler, reklâm, ilan ve satış yoluyla ciddi gelirler elde edebilir. Ancak aynı şeyi mahalli gazeteler için söylemek çok zordur. Mahalli gazetelerin ilan ve reklam gelirleri yetersiz olup, gazete satışından da beklenen kazanç sağlanamaz çoğu zaman… Bu anlamıyla mahalli gazetecilik bir fedakârlık mesleğidir.

Fedakârlıklarla çıkan Sorgun mahalli gazeteleri, Sorgun’u gelecek nesillere aktaracak arşiv mahiyetindedirler. Bu nedenle, geçmişten bugüne Sorgun’un bütün mahalli gazetelerinin bütün sayılarının bir araya getirilerek ciltlenmesini ve ilçe kütüphanesinde özenle korunmasını diliyoruz.

 

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ  

Author: sevare