Tarihi Kadar Eseri de Kıymetli Çalışma: Salih Paşa Camii

Sorgun Düşünce Kulübü’nün kurucularından çok değer verdiğim sevgili ağabeyim Adnan Korkmaz tarafından büyük bir çaba ve adeta kuru söğütten düdük kavlatma mücadelesi ile yazılan kıymetli eserin adıdır Salih Paşa Camii.

Tarihini yakinen bilmediğimiz, derli toplu bir çalışmanın da yapılmadığı belki de Salih Paşa hakkında yer alan az sayıda ve sınırlı kaynakların bir araya getirilmesinden oluşan bu eser için öncelikle Adnan Korkmaz’a yürekten teşekkürü ve tebriği bir borç bilirim.

Salih Paşa Camii’nin yıkılışından önceki son halini hayal meyal hatırlıyorum. Ara sıra sel vururdu camiyi. Caminin tarihinden öte selin vurması tarihi bilincinden uzak olan bireyleri el birliği ile camiyi yıkmaya ve yenisinin inşaaya zorladı. Tabi, caminin yıkılıp yeniden yapılmasında hiç kimsenin art niyetli olarak hareket ettiğini düşünmüyorum. O zamanki psikoloji ile değerlendirildiğinde de masum bir inşaa projesi ve hayır projesi idi. Hatta camiye yüksek miktarda yardımda bulunanlar kara bir tahtaya ismen yazılırdı.

Hatırımda kaldığı üzere, Salih Paşa Camii’nin minaresi motorlara kalın urganlar ile bağlanmış ve yıkılmıştı. Hatta o zamanlar caminin yıkımı profesyonel olmadığı için yaralanmalar vb. durumların yaşandığını duyardık.

Caminin tarihinin yok edilişine şahitlik ettik. O zamanlar lise 2’de öğrenci idik. Hep şatafatlı bir cami yapılacağından bahsedilirdi.

Caminin tarihinin yaşatılmasına yönelik mutlaka çaba sarf eden, direnenler de olmuştur. Keşke yıkmak yerine sele, su baskınlarına önlem alınsa idi. Keşke ilçemizde nadir olan tarihi eserlerin en önemlisi Salih Paşa Camii yaşatılsa idi. Kaldı ki, şatafatlı, kocaman camilerin yapılması için Sorgun’un oldukça geniş arazileri vardı.

Bu bağlamda en azından kendisini yaşatamadığımız Salih Paşa Camii’nin en azından tarihini yaşatmak Sorgun Düşünce Kulübü kurucusu değerli ağabeyim Adnan Korkmaz’a nasip oldu.

Kıt kaynaklar ve sınırlı imkânlar ile bir eser ortaya çıkardı.

Çok çaba sarfetti.

Alınmadı, gücenmedi.

Koşturdu.

Yılmadı…

Emeğine sağlık. Yüreğine sağlık. Salih Paşa Camii’nin 200. Yılına denk gelen ve cami hakkında kapsamlı bilgiler sunan bu eserin, tarihi unutulmaya yüz tutan tüm kurumlarımız için bir rehber olmasını temenni ederim.

Fatih ŞAHBAZ            

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare