Açılışının 40. Yılında Sorgun İmam Hatip Lisesi

Sorgun Düşünce Kulübü, Sorgun eğitim kurumlarının tarihini anlatmaya, Sorgun İmam Hatip Lisesi (2015 yılı açılışının 40.  yılı olması münasebetiyle)  ile başlıyor. İlerleyen aylarda Sorgun’un diğer eğitim kurumlarını da inceliyor olacağız.

Bir okuldan bahsetmek, birbirinden farklı birçok konuya temas etmeyi gerekli kılmaktadır.  Okulun binası, idarecileri, memurları, müstahdemleri, öğretmenleri, öğrencileri, mezunları gibi. Bu anlamıyla Sorgun Düşünce Kulübü’nün yapmaya çalıştığı şey, konuya genel bir bakış ile eğilmekle sınırlı kalacaktır.

Bir okul hakkında, özellikle de tarihi hakkında söylenebilecek ve yazılabilecek bilgilerin çoğu o okulun arşivlerinde kayıtlıdır. Bu nedenle okulların kendi arşivlerine dayanarak kendi tarihlerini, gelmiş geçmiş yönetici, öğretmen,  memur, müstahdem, öğrenci gibi tüm bu zenginliklerini öncelikle okulun internet sitesinde bir aidiyet duygusunun gelişimi için bulundurmaları önemlidir.  Bu bilgiler zaman içerisinde kitaplaştırılarak tarihe kaynaklık edecektir. Böyle bir kitap başta mezunları olmak üzere bir zamanlar o okul çatısı altında bulunmuş olan herkesin okul ile arasındaki bağları kuvvetlendirecektir.

Sorgun Düşünce Kulübü olarak başta bu dosyamızın hazırlanmasındaki katkıları olmak üzere, Sorgun İmam Hatip Mezunları ve Mensupları arasındaki bağı kuvvetlendiren önemli çalışmaları nedeniyle Sorgun İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği’ne ve derneğin başkanı Ömer Bulut hocamıza özel teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yine Sorgun Düşünce Kulübü olarak, Sorgun İmam Hatip Lisesi’ne emeği geçmiş tüm idarecileri, öğretmenleri, memurları, müstahdemleri ve okulun binalarını yurtlarını yokluklar içinde inşa eden okulun isimsiz kahramanlarını sevgi, saygı ve minnetle anıyor, ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Hepsini temsilen, okul müdürlerimizi bir kaç cümle ile anıyoruz:

İSMET AYDIN:

Sorgun İmam Hatip Lisesi’nin kurucu müdürüdür. 1975 yılı ile 1981 yılları arasında müdürlük yapmıştır.

“Kurucu müdür olan İsmet Aydın, Sorgun Lisesi’nde Din Bilgisi öğretmeni iken Sorgun İmam Hatip Lisesi’ne müdür olarak atanmıştır. 1973 yılında Sorgun’da Kuran Kursu Öğrenci İmam Hatip ve Yüksek Okullara Öğrenci Yetiştirme Derneği başkanlığı yapmıştır. Emekli olan İsmet Aydın, Isparta’da yaşamaktadır”.

(Kaynaklar : Sorgun İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği internet sitesi : sorimder.org., 6 Şubat !973 tarihli Sorgun Gazetesi)

ZEKERİYA UĞURLUOĞLU:

Sorgun İmam Hatip Lisesi’nde 21.10.1981 ile 20.12.1982 tarihleri arasında görev yapmıştır. Kendi kaleminden öz geçmişi şöyledir:

“Kayseri Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdikten sonra, 1975 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak Yozgat İli Sorgun Lisesinde göreve başladım. Vatani görevimi müteakiben öğretmenlik yanında okul müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığı, okul müdürlüğü ve ilçe milli eğitim müdürlüğü görevlerinde bulunarak görevi sürdürdüm.

Ocak 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliğine atandım ve Bakanlık Müfettişliği/Başmüfettişliği/Başdenetçiliği görevlerinden sonra da 2014 yılında Maarif Müfettişliği görevini sürdürürken yaş haddinden 02 Ocak 2015 tarihi itibariyle emekli oldum.

Yaklaşık 40 yıllık hizmetimi onurla şerefle tamamladım.”

(Kaynak: Sorgun İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği internet sitesi: sorimder. org.)

EROL AKTAN:

Sorgun İmam Hatip Lisesi’nde 1982 ile 1985 yılları arasında görev yapmıştır.

“1944 Yozgat doğumludur. İlk ve orta dereceli okullarda öğretmen, idareci ve müdür olarak görev almıştır. 1986 Yılında Yurt-Kur Yozgat Öğrenci Müdürlüğü görevine atanmış ve bu görevden emekli olmuştur”.

(Kaynaklar : Sorgun İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği internet sitesi : sorimder.org., Sorgun Anadolu İmam Hatip Lisesi İnternet Sitesi: sorgunaihl.meb.k12.tr, Yozgat 1998 İl Yıllığı)

RAMAZAN AKKAYA:

Sorgun İmam Hatip Lisesi’nde 18.04.1986 ile 1994 yılları arasında görev yapmıştır.

“1952 yılında Konya’ya bağlı Kadınhanı kazasında doğdu. İlkokulu Kadınhanı’nda tamamladıktan sonra aynı kazada hıfzını ikmal etti. Daha sonra İstanbul’da Arapça öğrenimi gördü. 1974-1975 öğretim yılında Konya İmam Hatip Lisesi’ni, 1978-1979 öğretim yılında Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi. Tahsili sırasında imam hatiplik görevini yürüttü. 1980 yılında Ermenek İmam Hatip, 1981-1986 Yılları arasında Taşkent Lisesinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Taşkent Lisesi’nin de müdürlük görevini yürütmüş daha sonra Sorgun İmam Hatip Lisesi’ne atanmıştır”.

(Kaynak: Yozgat Kataloğu 1990. İkinci Cilt Sayfa 489 )

MUSTAFA ŞAHİN:

Merhum Mustafa Şahin, Sorgun İmam Hatip Lisesi’nde 1994 ile 2010 yılları arasında görev yapmıştır.

“1951 yılında Sorgun Büyük Taşlık köyünde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini bu köyde tamamlayıp, Yozgat İmam Hatip Lisesine devam etmiştir.1970-1971 yılında mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra bir yıl kadar Büyük Taşlık köyünde imam hatiplik yapmıştır. 1972-1973 öğretim yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsüne devam ederek 1976-1977 yılında mezun olmuştur. Daha sonra 16.11.1977 yılında Sorgun İmam Hatip Lisesine meslek dersleri öğretmeni olarak atanmıştır. 1986 yılında İmam Hatip Lisesine Müdür Yardımcısı, 1990’da da Müdür Baş Yardımcısı olmuştur. 1994’de Sorgun İmam Hatip Lisesi’ne müdür olarak atanmış, 2010 yılında rotasyonla Sorgun Anadolu Lisesi’ne tayin edilmiştir. Mustafa Şahin 13.08.2014 tarihinde vefat etmiştir.”

(Kaynak: Sorgun İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği internet sitesi : sorimder.org.)

AHMET BOZ:

Sorgun İmam Hatip Lisesi’nde 2010 ile 2012 yılları arasında görev yapmıştır.

Ahmet Boz,  “Kahramanmaraş ilinin Elbistan İlçesinde dünyaya geldi. 1983 yılında Malatya İmam Hatip Lisesi´nden, 1990 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nden mezun oldu. Çeşitli lise ve ilköğretim okullarında okul müdürlüğü ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği görevlerinde bulundu. Evli ve üç çocuk babasıdır. 13 Eylül 2012 tarihinden bu tarafa Vali Ertuğrul Ersoy İlkokulu Müdürlüğü görevini yürütmektedir

( Kaynaklar: Yozgat-Merkez Vali Ertuğrul Ersoy İlkokulu İnternet Sitesi, Sorgun Anadolu İmam Hatip Lisesi İnternet Sitesi: sorgunaihl.meb.k12.tr )

NAZMİ YÜKSEL:

Halen Sorgun İmam Hatip Lisesi müdür başyardımcılığı yapan Nazmi Yüksel 2012 ile 2014 tarihleri arasında görev yaptı. Sorgun Anadolu İmam Hatip Lisesi İnternet Sitesi: sorgunaihl.meb.k12.tr’de yer alan kendi kaleminden öz geçmişi :

“1959 yılında Boğazlıyan’ın Özler Kasabasında doğdum. İlkokulu 1970 yılında köyümde bitirdim. İlkokuldan sonra Kayseri Taşçıoğlu Hafız Okuluna kayıt yaptırdım ve 1974 yılında hafızlığımı tamamlayarak mezun oldum. 1974 yılında kaydolduğum Kayseri İmam-Hatip Lisesinden 1981 yılında mezun oldum. 1981 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesine kaydoldum ve 1985 yılında mezun oldum.

1986 yılında Edirne Havsa Azatlı Köyü Ortaokuluna Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak atandım. Daha sonra Havsa Köseömer Köyü Ortaokulu’na naklen atandım. 1988 yılında Edirne Havsa Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine atandım. 1990 yılında askerlik görevini ifa için Polatlı Topçu ve Füze Okulu yedek subay kurs taburunda eğitimimi tamamladıktan sonra Topçu Asteğmen olarak askerlik görevimi tamamladım.

Askerlik dönüşünde Havsa Ortaokulunda göreve başladım. 1993 yılı Eylül ayında Yozgat Sorgun Gedikhasanlı Kasabası Şehit Mustafa Önder İlköğretim Okulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atandım. Ardından aynı okulun 2 yıl okul müdürlüğü görevini yürüttüm. 1995-1997 yılları arasında iki yıl Sorgun Lisesi Din Kültürü Öğretmenliği görevinde bulundum. 1997-1998 Eğitim ve Öğretim yılında Sorgun Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak atandım.

2003-2004 Eğitim ve öğretim yılında Sorgun Anadolu Lisesi Okul Müdürlüğü’ne atandım ve bu görevimi 2010 yılı Eylül ayına kadar sürdürdüm. 2010 yılında yöneticilerin zorunlu yer değiştirme yönetmeliği gereği Sorgun Doğankent Kasabası Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürlüğü’ne atandım, burada 20 ay okul müdürlüğü yaptım.

2012 yılı Nisan ayında Sorgun Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürlüğü görevine atandım. Aralık 2014 tarihinde okulumuz müdür başyardımcılığına atandım ve halen bu görevimi sürdürmekteyim.

Evli ve altı çocuk babasıyım.”

(Kaynak: Sorgun Anadolu İmam Hatip Lisesi İnternet Sitesi:”sorgunaihl.meb.k12.tr

MEHMET TEKİN:

Sorgun Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 16.12.2014 tarihinde  görevine başladı.

Özgeçmişi: 10 Nisan 1961 doğumludur. Saraykent/Sorgun nüfusuna kayıtlıdır. İlkokulu Güldibi İlkokulu’nda, Ortaokulu Saraykent Ortaokulu’nda, liseyi ise Yozgat İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

1979-80 yılı öğrenim döneminde Yüksek İslam Enstitüsünde yüksek öğrenimine başladı.

1983 yılında Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu.

1984 yılında Kütahya/Gediz İmam Hatip Lisesi’nde göreve başladı.

5 yıl burada görev yaptıktan sonra 1989 yılında Tokat Erbaa Ortaokulu’na oradan da 1994 yılında Sorgun İmam Hatip Lisesi’ne tayin oldu.

2003 yılında Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Mehmet Tekin’in (ataması Danıştay tarafından iptal edilince) tekrar Sorgun İmam Hatip Lisesi’ne döndü. Daha sonra 2005 yılında Sorgun Endüstri Meslek Lisesi’ne müdür vekili olarak atandı. 9 yıl burada idareci olarak görev
yaptıktan sonra 2014 Haziran ayında vekâleten Sorgun İmam Hatip Müdürlüğü’ne, asaleten ise Yozgat Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı (Din Öğretimi Şubeden sorumlu) görevine getirildi.

2014 Aralık ayından bu yana ise asaleten Sorgun İmam Hatip Müdürlüğü’nü vekâleten Yozgat Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı (Din Öğretimi Şubeden sorumlu) görevlerini yürütmektedir.

(Kaynak: Sorgun Anadolu İmam Hatip Lisesi İnternet Sitesi:”sorgunaihl.meb.k12.tr ve kulübümüzce özgeçmişe ilişkin yapılan söyleşi )

Saygılarımızla…

 

 SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare