İlyas Arslan

20-21-22. dönemler olmak üzere arka arkaya 3 dönem Yozgat milletvekilliği yapmış olan İlyas Arslan, 1956 yılında Sorgun’da dünyaya geldi. Sorgun’da örgün eğitiminin bir kısmını tamamlayan Arslan, üniversite eğimini de Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamlamıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatına Yozgat’ta devam etti. Yibitaş Holding’de ticaret müdürlüğü, Yimpaş Holding yönetim kurulu üyeliği, başkan vekilliği ve genel müdürlüğü gibi yöneticilik faaliyetlerinde bulunmuştur.

Özel sektördeki başarılı çalışmalarının sonrasında siyasete atılmıştır. Siyaset hayatı Fazilet Partisi ile başlamaktır. Daha sonra milletvekili olarak meclise girmiş ve üç dönem milletvekilliği . Fazilet Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisinin kurucularındandır.

22. Dönem’in ilk iki yılında Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Milletvekilliği görevinde iken 2006 yılında Ankara’daki evinde kalp krizi geçirmiş ve 2006 yılında aramızdan ayrılmıştır.

İlyas Arslan evli ve 3 çocuk babasıydı.

Sorgun’un yetiştirdiği kıymetli siyasetçilerden olan merhum İlyas Arslan’ın ismi; Dutluk parkında yer alan “İlyas Arslan Tiyatro ve Sinema Salonu”na ve Çay Mahallesinde bulunan “İlyas Arslan Bulvarı”na verilerek hem bir vefa örneği gösterilmiş hem de hatıratına saygı amacıyla ismi yaşatılmıştır.

Sorgun Düşünce Kulübü olarak Sorgun’a hizmetleri geçen Sn. İlyas Arslan’ı rahmetle anıyoruz.

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: Yönetici