Kısır / Arif Baş (Öyküler)

Kısır, Sorgunlu yazar Arif Baş’ın 1971 yılında yayımlanan ilk kitabı. Köy Enstitüsü mezunu olan yazar, 29 yıl eğitimcilik yaptıktan sonra emekli olup köyüne yerleşmiş. Eserlerinin büyük kısmı emeklilik döneminin ürünü. Ağırlığını öykülerin oluşturduğu eserler arasında şiir, inceleme-araştırma, anı ve deneme kitapları da var. 2012 yılında vefat eden Baş, köyü Bahadın’da eskiden kullanılan köy araç gereçlerini sergilediği bir de açık hava müzesi kurmuş.

Adını kitabın ilk öyküsü olan Kısır Köfte’den alan Kısır adlı kitap, Ankara’da Yaba yayınları tarafından yayınlanmış ve 1983 yılında 2. Baskısını yapmış. Başka baskısı yapıldığına dair elimizde bir bilgi mevcut değil. İncelemiş olduğum bu eseri yazarın eserleri, çalışmaları ve hayatı hakkında bilgiler veren web sitesi (www.arifbas.com) üzerinden okuma imkânı buldum.

Kitap toplam 75 sayfa ve Kısır Köfte, Bir Köy Öğretmeni, Şahinde’nin Halısı, Bir Köy Öğretmeni, Uğurlu Tezek, Mehmet’in Kağnısı, Üç Düşman, Çoban Hacı, Yamalı Koyun, Dünürlük ve Yaşıyoruz Sayılır başlıklı 10 öyküden oluşmakta.

Öyküler, başlıklarından da anlaşılacağı gibi genellikle köy yerinde geçmekte. Geçtiğimiz yüzyılın ortalarında bir Anadolu köyünde yaşamın akışı, gündelik hayat, insan ilişkileri; insanların yoklukla ve açlıkla mücadelesi, kimsesizlik, sahipsizlik, çaresizlik, kabullenmişlik, ezilme ve dışlanma; bu zorlu hayat mücadelesi esnasında insanların birbirine karşı acımasızlığı, çıkarcılık; köylünün zihin dünyası ve olaylara yaklaşımı, kendisi de o dönemi bizzat yaşamış olan yazar Arif Baş tarafından yer yer yöresel şive ve kelimeleri kullanarak yalın bir dille anlatılmış.

Öykülerin hiçbirinde olağanüstülük yok ve okuduğunuzda sizi şaşırtacak mevzular anlatılmıyor. Bizim son dönemlerine yetiştiğimiz, fakat babalarımızın, annelerimizin dedelerimizin ve ninelerimizin doğrudan içinde bulunduğu ve yaşadığı zorlu yılların ve şartların hatırlatıldığı bu eser, Anadolu köylüsünün bir dönemine ışık tutmuş oluyor. Bizler için olmasa bile şehirde doğup büyümüş ve bu şartlara aşina olmayanlar için ilginç gelebilecek öyküler var kitapta. Ayrıca bizden sonraki nesiller için bugünün dünyası ve imkânlarıyla o günün zorlukları ve imkânsızlıklarını karşılaştırma ve kendilerinden önceki kuşakları, duygu ve düşünce dünyalarını daha iyi anlama adına okunabilecek hikâyelere yer veriyor bu eser.

Yakın zamanda bu dünyaya veda etmiş olan eğitimci-yazar Arif Baş, eserleri ve çalışmalarıyla; köyüne, memleketine ve insanına bağlılığı ve vefasıyla örnek alınması gereken bir insan. Emek ve çabaları umarım yeni nesil tarafından gerekli ilgi ve değeri görür.

Abdullah ALPAYDIN
SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare