Enüsdü Mektebi/Arif BAŞ

“Kayseri’de enüsdü mektebi açılmış. Beşinci sınıfı bitirenlerden isteyen gidecekmiş. Her şeyi hükümet verecekmiş. Oradan çıkanlar muallim olacakmış. Duyduk duymadık demeyin….” Bu cümleler Arif Baş’ın “Köy Enstitülü Yıllarımla Anılarım” adlı kitabının başlarında yer alan cümleler.

“Enüsdü Mektebi” diye bahsedilen okul; Arif Baş’ın mezun olduğu “Kayseri Pazarören Köy Enstitüsü”dür. Bu okuldan birçok Sorgunlu mezun olmuş ve anılarını kaleme almıştır.

Pazarören Köy Enstitüsü mezunlarından Alcı Köyü’nden Faik Birol “Bozkırdaki Fener” adlı kitapta, Salur Köyü’nden Cihandar Arıkan “Neden Köy Enstitüleri” adlı kitapta, Arif Baş ile aynı kasabadan; Bahadın Kasabası’ndan Yusuf Ziya Bahadınlı “Öyle Bir Aşk” adlı kitapta, Aşağıcumafakılı Köyü’nden Doğan Özmen Sorgun Postası Gazetesi’ndeki çeşitli makalelerde Pazarören Köy Enstitüsü ile ilgili anılarını yayınlamışlardır.

Arif Baş, “Köy Enstitülü Yıllarımla Anılarım” adlı kitapta (Martı Yayınları, Haziran 1993) : “Görünen Yollar” başlığıyla Pazarören Köy Enstitüsü’ndeki öğrencilik yıllarını, “Sarıhamzalı Köyü” başlığıyla Sarıhamzalı Köyü’ndeki ilk dönemine ilişkin öğretmenlik anılarını, “Yedek Subay Okulu” başlığıyla askerlik anılarını, “Şahmuratlı Köyü” başlığı ile Şahmuratlı Köyü’ndeki öğretmenlik anılarını, ,“Yine Sarıhamzalı Köyü” başlığıyla Sarıhamzalı Köyü’ndeki ikinci dönemine ilişkin öğretmenlik anılarını, “Peyik Köyü, Doğankent” başlığı ile Doğankent Kasabası’ndaki öğretmenlik anılarını, “Yerköy İlçesi”, başlığı ile Yerköy İlçesi’ndeki öğretmenlik anılarını, “Yozgat Merkezi Hürriyet İlkokulu” başlığı ile Yozgat İli’ndeki öğretmenlik anılarını, “Ankara Nazife Hatun İlkokulu” başlığı ile Ankara İli’ndeki öğretmenlik anılarını , “Emekli Yılları” başlığı ile emeklilik yıllarını anlatmış.

Adnan KORKMAZ

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare