Portreler – 2

Sorgun Düşünce Kulübü olarak Sorgun’da iz bırakmış şahsiyetleri incelemeye devam ediyoruz. Bu ayın konusu Sorgunlu milletvekilleri.

Geçen ayki dosyamızda değindiğimiz gibi, böyle bir çalışma yapmaktaki amacımız; yaşayan ve ebediyete göç etmiş değerlerimizi yâd etmenin yanı sıra, bir bilgi havuzu oluşturarak tarihe küçük bir not düşmektir.

Yazının kökeni insanlık tarihi kadar eski olsa da, yazılı kültür halen toplumsal yaşamda gereken değeri görmemektedir. Teknolojinin ilerlemesine rağmen yazılı hale getirilmeyen bilgiler kaybolmaya mahkûm olduğu gibi, değerlerimizi anlamanın da önündeki en büyük engeldir. İletişim artsa da en doğru ve kaybolmayacak bilgi birincil kaynaktan dağıtılan bilgidir. Her ne kadar birincil kaynağa ulaşmak, bazen imkânsız olsa da…

Portreler-2 dosyasını incelendiğimizde, 1889 yılından günümüze geçen zaman zarfında siyaset sahnesinde Sorgunlu birçok önemli değerin yer aldığını görmekteyiz. Şüphesiz Aralık ayı dosya konumuzu oluşturan bu dosyada görüleceği üzere, Sorgunlular günümüzde olduğu gibi, geçmişte de siyasette söz sahibi olmuş ve ülke siyasetinde aktif rol almışlardır.

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare