Siyami Yozgat / Artı Haber ve Ortam Gazetesi

Eğitimci, şair, yazar ve karikatür sanatçısı Siyami Yozgat 1958 yılında Saraykent’e bağlı Dedefakılı kasabasında doğdu. Ortaokul yıllarında şiirle tanıştı. İlk şiirlerini okulun duvar gazetesinde yayınladı.

Ortaokuldan sonra öğretmen okuluna devam etti. İlk şiirleri dergilerde yayınlanmaya başladı. Dinlediği masal, türkü, ağıt gibi halk edebiyatı ürünlerini derledi, yazdı. Dayısı, tanınmış karikatürist Ahmet Yozgat’ın teşvikiyle karikatüre başladı. İlk karikatür sergisini Perşembe Öğretmen Okulunda açtı. Ertesi yıl Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde 2. kişisel sergisini açtı. O yıllarda çocuk dergileri için hikâyeler, masallar yazıp resimlemeye başladı.

Ahmet Yozgat’la birlikle, “Kahkaha” adlı mizah dergisini çıkardığında henüz 19 yaşındaydı. Kuruluşunda bulunduğu Türkiye’nin en önde gelen çocuk dergilerinden olan “Türkiye Çocuk Dergisi’ne ve başka çocuk dergilerine öyküler yazdı, resimli romanlar çizdi o yıllarda. İstanbul’da kurduğu “Karınca” yayınevinde onlarca çocuk kitabı yayınladı.

1993 yılında Almanya’ya öğretmen olarak gitti. Almanya günleri sanat hayatında en üretken yılları oldu. 1994’te karikatürist Erdoğan Karayel, kabareci ve çizer Muhsin Omurca’yla birlikte 10 sayı yayınlanan Avrupa’nın ilk Türkçe mizah dergisi “Gülügülü’yü çıkardı.

1998 yılında 5 yıllık görev süresi dolduğunda, Almanya’daki çocuklar için daha yapacak çok şeyi olduğunu düşünerek Türkiye’ye dönmedi ve Stuttgart ve Karlsruhe Başkonsoloslukları adına “Bizim Çocuklar” dergisini yayınladı (50 sayı).

Daha sonra, MK Yayınevi bünyesinde, Ahmet Yozgat’la birlikte editörlüğünü yaptığı 32 kitaptan oluşan “Türkçe ve Din Kültürü” kitaplarının yayınını gerçekleştirdi.

2004’te Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Elips yayınevinin çocuk kitapları editörlüğünü yürüttü.

Ankara’da Pınar Eğitim Kurumlarında müdürlük yaptı. 2006 yılında Sorgun’a dönerek bir reklâm ajansının yöneticiliğini üstlendi.

Artı Haber ve Ortam gazetelerini yayınladı, genel yayın müdürlüğünü yaptı.

Siyami Yozgat, hâlihazırda Yozgat’ta çıkarılan Kün Edebiyat Dergisi’nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütmektedir.

Siyami Yozgat, öğrencilerde yazarlık fikrini uyandırmak için şu an bir sosyal projede yer almaktadır. Bu amaçla ilçemizde yer alan okullarda yazarlık dersleri vermektedir.

Yayınlanmış Eserleri:

Usat (Roman)

Derviş ve Yol (Roman)

Bizim Masallar (Masal)

Keloğlan ve Padişahın Kızı (Masal)

Sevda Destan İçinde (Şiir)

Sorgun Güzellemesi (Şiir)

Türkçe ve Din Kültürü Ders Kitapları

Sorgun şehir Rehberi

 

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

 

Author: sevare