Sorgun’da Eğitimi Konuşmak…

Sorgun Düşünce Kulübü beş yıldır Sorgun’da Sorgun’u konuşuyor. Bu yıl konu: “Sorgun’da Eğitim’di. Güzel bir kahvaltı ile başlayan toplantıya hepsi birbirinden değerli misafirler teşrif ettiler. Öğle vaktine kadar süren toplantıda Sorgun Düşünce Kulübü adına konuşmalar yapıldı. Sonrasında kıymetli misafirler konuşmalar yaptılar. Toplantı çok verimli geçti.

Sorgun Düşünce Kulübü 2015 yılında Sorgun Eğitim Kurumları Tarihi’ni gündemine aldı. Sorgun İmam Hatip Lisesi Tarihi’ni 2015 Nisan dosyası olarak, Sorgun Lisesi Tarihi’ni 2015 Mayıs dosyası olarak, Sorgun Yeşilyurt İlkokulu Tarihi’ni 2015 Haziran dosyası olarak ve Sorgun Kur’an Kursu Tarihi’ni 2015 Temmuz dosyası olarak internet sitesinde yayınladı.

Sorgun Düşünce Kulübü bu yıl da kahvaltıya yayınladığı iki kitap ile geldi. Birinci kitap, içinde Sorgun Düşünce Kulübü 2014 yılı aylık dosya yazılarının yer aldığı “Sorgun Düşünce Kulübü 2014 Yıllığı” adlı kitaptı. “Düşünce & Düşünmek, Üretmek &Tüketmek, Bilgi & Bilgi Toplumu, Adalet & Hukuk, Eleştiri & Öz Eleştiri, Bahar, Eğitim, Tatil ve Dinlenme Kültürümüz, Sorgun Düşünce Kulübü 4. Sorgun Toplantısı, İstanbul, Barış, Şehir & Şehir Kültürü” başlıklarının yer aldığı “Sorgun Düşünce Kulübü 2014 Yıllığı” 308 sayfalık bir kitap.

Sorgun Düşünce Kulübü’nün bu yıl yayınlayarak kahvaltıya getirdiği ikinci kitap bir boyama kitabı. Kitabın adı: “Rengârenk Sorgun”. Kitap, Sorgun’un yarınki büyükleri olacak Sorgun çocukları için hazırlanmış bir kitap. Yaşanılan çevrenin eğitimin ayrılmaz bir parçası olması gerektiğinden hareketle hazırlanan boyama kitabında Sorgun’un tarihi, coğrafi ve kültürel varlıkları; “Eski Çarşı, Salih Paşa Camii, Yeni Garajlar Camii, Kınalı Hasan Anıtı, Toprak Mahsulleri Ofisi Silosu, Yeşilyurt İlkokulu, Hükümet Konağı, Hamam-Kaplıca Tesisleri, Eğriöz Deresi, Üç Tepeler, Delibaş Deresi, Kömür Ocağı-Kömürcü, Tohum Saçan Çiftçi, Tırpan Biçen Çiftçi, Başak-Firik Üten Çocuklar, Harman –Tınaz Savuran Çiftçi, Tandır-Yufka Açan Kadınlar, Köy Odası-Arabaşı Yutanlar, Testi Kebabı, Düğün –Davulcu İle Zurnacı, Misafirperver Sorgun’lu Çocuk” başlıkları ile yer almış.

Yapılan işlerin hepsi emek dolu işler. Emek verenlere sonsuz teşekkürler. Yeni kitaplarla yeni kahvaltılarda buluşmak dileğiyle…

 

Adnan KORKMAZ
SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare