Sorgun’un Eğitim Kurumları-3: Yeşilyurt İlkokulu

Sorgun Düşünce Kulübü olarak bu ay Sorgun’un eğitim kurumları arasında köklü bir geçmişe sahip olan Yeşilyurt İlkokulu’nu ele aldık. Okulun açılışının 75. yılında olmamız, çalışmayı bizim açımızdan daha anlamlı hale getirdi.

Sorgun’un ilk ilkokulu olması Yeşilyurt’u çok özel kılmaktadır. Uzun yıllar Sorgun’un çocuklarını sıralarında ağırlayan ve halen de hizmet veren bu değerli kurumun Sorgun için de önemi büyüktür.

Hiç şüphesiz kurumlar yer değiştirebilir, kapanabilir, eskiyebilir, yenilenebilir. Ancak kurumların tarihleri (okulun binası, idarecileri, memurları, müstahdemleri, öğretmenleri, öğrencileri, mezunları vb.) yazılı olarak yaşatılmalıdır.

Bu anlamıyla Sorgun Düşünce Kulübü’nün yapmaya çalıştığı şey, Sorgun için artık tarihi bir anlam taşıyan bu ve buna benzer kurumların yazılı tarihlerinin oluşturulmasına yönelik adımların atılmasına öncülük etmektir. Çünkü Sorgun Lisesi, Sorgun İmam Hatip Lisesi,  Yeşilyurt İlkokulu vb. okullar artık Sorgun’da marka olmuş, adeta Sorgun ile özdeşlemiş okullardır. Şu an bu markalar Sorgun’a pamuk ipliği ile bağlı yaşamaktadırlar. Eğitim sistemi değiştiği ya da isimlerinin değiştirildiği anda bu markalar bir müddet hafızamızda yaşasa dahi yıllar sonra hatırlayamayacağımız kesin.

Bu nedenle başlangıç adımını attığımız bu sürecin ilerilere taşınarak “Sorgun Eğitim Kurumları Tarihi”nin her okul bünyesinde oluşturulmasını ve bu vesile ile bu kurumların tarihinin gelecek nesillere aktarılmasını temenni etmekteyiz. Henüz orada görev yapan öğretmenler hayatta iken, onlardan bu bilgileri öğrenme imkânımız varken… Kısacası, bu adımı ilerilere taşımak için henüz çok geç değilken…

 

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare