Veli Uyar

1919 yılında Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Karakız Kasabası´nda doğdu. İlk tahsilini köyünde, orta tahsilini Yozgat’ta yaptı.

1940-1941 ders yılında Tapu Kadastro Fen Bölümünü Maliye Bakanlığı adına okudu.

Çeşitli yerlerde toprak tevzi ve tespit komisyonlarında görev yaptıktan sonra 1943-1945 yıllarında yedek subay olarak askerliğini tamamladı. Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdürlüğünde görevde iken Maliye Meslek Okulu’nu ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi.

1961-1965 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’ TBMM 12. dönem  Yozgat Milletvekilliğinde bulundu. 1965 yılında Hazine Müşaviri olarak atandı. 1967 Haziranında Sayıştay üyeliğine seçildi. 14 Ekim 1973 seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi adayı olarak katıldı ve senatör seçildi. 14.10.1973-14.10.1979 tarihlerinde ikili meclis döneminde senatör olarak görev yaptı.

(Kaynak: Yozgat-Sorgun-Karakız Veli Uyar Orta Okulu İnternet Sitesi ve https://tr.wikipedia.org/wiki/Yozgat_milletvekilleri )

Bozok Yaylasi Dergisi, Haziran Sayısı, 1967 tarihli roportajında Veli UYAR, Sayıştay üyeliğine ve milletvekilliğine ilişkin bizlere şu bilgileri vermektedir:
“Burada görevde iken İsviçre’ye vazife için gittim. 1961 yılında milletvekili seçilerek, Sayıştay ve bütçe komisyonlarında, son yıllarda ise başkanlık divanı kâtipliğinde çalıştım.”

Parlamenterliğinin yanında, bulunduğu diğer görevlerin de devlet bürokrasisi açısından önemli görevler olduğu görülmektedir. Sayıştay üyeliği gibi önemli bir görevde yer alması kendisi için bir başarı olduğu gibi, Sorgun için de bir gurur kaynağıdır.

Sorgun Düşünce Kulübü olarak ebediyete göç eden, Sn. Veli UYAR’ı rahmetle anıyoruz.

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare