Yusuf Duygu Karslıoğlu

İlçemizden yetişen ve önemli değerlerden biri olan Yusuf Duygu KARSLIOĞLU, 1889 yılında Yozgat Sorgun’da dünyaya gelmiştir.

Yüksek öğrenimini hukuk alanında yapmıştır.

Hayatının önemli bir kısmında bürokraside yer alan Yusuf Duygu KARSLIOĞLU, Dava Vekilliği, Çiftçilik, Vilayet İdare Heyeti Azalığı, Belediye Başkanlığı, Umumi Meclis Azalığı, Türk Dil Kurumu Üyeliği’nin yanı sıra TBMM VII. ve IX. Dönem Yozgat Milletvekilliği yapmıştır.

TBMM’ye ilk olarak VII. Dönemde (1946 yılında) Cumhuriyet Halk Partisi’nden giren Yusuf Duygu KARSLIOĞLU, IX dönemde (1950 yılında) ise Demokrat Parti’den milletvekili seçilmiştir.

Yusuf Duygu Karslıoğlu Arapça ve Farsça bilmekteydi.

Evli ve dört çocuk babası olan Yusuf DUYGU KARSLIOĞLU, 29.09.1970 tarihinde 81 yaşında vefat etmiştir.

(Kaynaklar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yozgat_milletvekilleri ve TBMM Albüm Cilt 2: tbmm.gov.tr adlı internet sitesi )

KARSLIOĞLU KONAĞI / YOZGAT

“1883 yılında yapıldığı bilinen konak 1929 ve 1936 yılları arasında Yozgat Belediye Başkanlığı yapan Yusuf KARSLIOĞLU tarafından satın alınarak uzun süre kullanıldığı için “Karslıoğlu Konağı” olarak adlandırılmıştır. Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmak üzere 1977 yılında Kültür Bakanlığınca istimlak edilen konakta ilk restorasyon çalışmaları 1990 yılında tamamlanmıştır. Atatürk’ün Yozgat’a ilk gelişinde (3 Şubat 1934) burada kaldığı ve daha sonrada uzun bir süre Vali Konağı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Konak şu anda İl Özel İdaresine tahsis edilmiştir.” (Kaynak : kulturportalı.gov.tr)

Osmanlının son döneminde dünyaya gelen ve Cumhuriyetin kuruluşu ile Cumhuriyet sonrası dönemde yani üç dönemde yaşamış olan Yusuf Duygu KARSLIOĞLU Sorgun’un ilk ve en eski siyasetçilerindendir.

Sorgun Düşünce Kulübü olarak, ebediyete göç eden, Sn. Yusuf Duygu KARSLIOĞLU’ nu rahmetle anıyoruz.

SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: sevare