Mazi Takvimi | Nisan 1973

SORGUN BELEDİYENİN ÇALIŞMA PROĞRAMINDAKİ İŞLER YAPILACAH
Gazamız Belediyesinin 1973 yılı çalışma proğramı içinde yer alan işlerin yapımı için 06.04.1973 Cuma günü ihale yapılacah. YAPILACAH İŞLER: Ana yol beton, ara yollar arnavut galdırımı olacah. Garşıyaha Mahallesi’ne daş kemerli koprü yapılacah. Motur ve gamyon alımı yapılacah. Ayriyeten ganalizasyon işi yapılacah. (Kasaba İçi Yolları Yapılıyor. Sorgun Gazetesi. 03 Nisan 1973)

MEZBAHAYA YENİ Bİ ET ARABASI ALINDI
Mezbahada kesilen etlerin daşınması için yeni bi et arabası alındı. Moturla çekilen römork şeklinde her tarafı gapalı et arabası bu sene yeri değişecek olan mezbahadan etlerin daşınmasında çoh faydalı olacah. (Belediyemiz Yeni Bir Et
Arabası Aldı. Sorgun Gazetesi. 03 Nisan 1973)

ALTI YENİ GALHINMA GOOPERATİFİ DAHA GURULDU.
Gooperatifçiliğin hızla geliştiği gazamızda 1973 senesinin ilk aylarında olunmasına rağmen altı yeni galhınma gooperatifi daha guruldu. Gooperatiflerin çeşitli projeleri var.
ARAPLI GALHINMA GOOPERATİFİ’NİN PROJESİ; moderin arıcılıh projesidir.
BAHADIN GALHINMA GOOPERATİFİ’NİN PROJESİ; 1500 gapasiteli tavuhculuh projesidir. Her iki projede Koy İşleri Bahanlığı Gooperatifler Genel Müdürlüğü’nce ongörülmüş projelerdir.
Vali Bey’in gatıldığı temel atma töreni ile projesinin inşaatına geçen sene başlayan ÇİĞDEMLİ GALHINMA GOOPERATİFİ, 1973 senesinde 40 gişiyi daha yurt dışına gondermek üzere gontenjan aldı. ( Sayın Valimiz C. Orhan Mirkelam Pazar Günü İlçemize Teşrif Ederek Bahadın’a gidecek. Sorgun Gazetesi. 27 Nisan1973-Yozgat İl Yıllığı 1973)

SICAHLIHLAR ÇOH DÜŞDÜ
Nisan ayında olunmasına rağmen sıcahlıhlar çoh düşdü. Yağmurlarla beraber havalar bek soğudu. Millet yeniden odun komür telaşesine düşdü. Gazamız ve civarında yağan dolu çiçek halindeki bazı meyvelere zarar verdi. Toprağın çamur olması nedeniyle bağların bahımı, bahçelerin ekimi gecikti. (İlçemizde Havalar Mevsim Normalinin Altına Düştü. Sorgun Gazetesi. 27 Nisan 1973)

Adnan KORKMAZ
SORGUN DÜŞÜNCE KULÜBÜ

Author: yasin66
İsim: YASİN AĞAN